Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

1979: Początek prac Apple nad komputerem Lisa

Michał Miśko
Opublikowano
1979: Początek prac Apple nad komputerem Lisa
Początek prac Apple nad komputerem Lisa 30.07.1979

30 lipca 1979 roku Apple rozpoczyna prace nad projektem komputera Lisa, którego premierę wyznaczono na 1981 rok.

Pierwsze wzmianki o Lisa sięgają października 1978 roku, ale oficjalnie prace nad tym komputerem rozpoczęły się 30 lipca '79. Początkowo szefem projektu był Ken Rothmuller, ale szybko został zastąpiony przez Johna Coucha, a sam projekt Lisy ewoluował do komputera opartego na graficznym interfejsie, wyposażonego w myszkę i przeznaczonym głównie dla biznesu. Pomysł na wykorzystanie GUI oraz myszki zrodził się w głowie Steve'a Jobsa w trakcie wizyty w Xerox Park w 1979 roku. Współzałożyciel Apple postanowił wtedy wdrożyć, będący wtedy jeszcze na etapie bardzo wczesnego projektu, pomysł inżynierów Xerox w swojej firmie w najbliższym projekcie. W ten sposób Lisa, która ostatecznie ukazała się na rynku w 1983 roku była pierwszym komputerem wyposażonym w graficzny interfejs oraz mysz.

Data premiery Lisy była wyznaczona wstępnie na listopad 1980 roku, później określono ją jednak na marzec 1981 roku. Ostatecznie komputer miał swoją premierę w styczniu 1983 roku. We wrześniu 1980 roku Steve Jobs, ze względu na wiele problemów jakie generował w trakcie procesu projektowania, został odsunięty od projektu Lisa i dołączył do ekipy Macintosh. Lisa, którego oficjalne rozwinięcie nazwy to Local Integrated Software Architecture, była także imieniem córki Steve'a Jobsa do której przez długi okres czasu w ogóle się nie przyznawał. To jednak temat na zupełnie inną opowieść.

W momencie premiery komputer ten kosztował 10 tysięcy dolarów, pomimo, że wstępnie ustalono cenę na 2 tysiące. Wysoka cena, bardzo mało oprogramowania przeznaczonego na ten komputer, kłopoty sprzętowe i fakt, że w zasadzie rozwiązania zastosowane w Lisie wyprzedzały swój czas spowodowały, że nie cieszył się on wielkim uznaniem wśród klientów. Szacuje się, że sprzedano tylko około 100 tysięcy egzemplarzy. Jego produkcję zakończono w 86 roku, ale rozwiązania, które zastosowano przy budowie Lisy posłużyły w sporej mierze przy projektowaniu Macintosha (1984), który okazał się być już znacznie większym sukcesem.

 technologia i rozrywka