Wydrukuj tę stronę

Blaster worm atakuje

Michał Miśko
Opublikowano
Blaster worm atakuje
Blaster worm atakuje 11.08.2003

11 sierpnia 2003 roku użytkowników Windows XP zaatakował Blaster worm.

Blaster worm, znany również jako MSBlast czy Lovesan zaatakował komputery z systemem operacyjnym Windows XP i Windows 2000 11 sierpnia 2003 roku. Pierwszymi symptomami zarażenia tym komputerowym robakiem było modyfikowanie protokołu Remote Procedure Call (zdalne wywoływanie procedury), co z kolei powodowało do restartowania i wyłączania się samoistnego komputerów. Microsoft szacował, że wirus dotknął od 8 do 16 milionów maszyn i spowodował straty w wysokości 320 milionów dolarów.

Ciekawostką w tej sprawie jest to, że Blaster worm rozprzestrzeniał się dzięki wykorzystaniu luki tzw. przeciążenia bufora odkrytej przez polską grupę programistów o nazwie Last Stage of Delirium. Alternatywna nazwa tego wirusa to Lovesan, co z kolei pochodzi od informacji, która zawarta była w jego kodzie i brzmiała I just want to say LOVE YOU SAN!! Inną wiadomością w kodzie robaka była wiadomość dla Billa Gatesa brzmiąca: billy gates why do you make this possible ? Stop making money
and fix your software!!

12 marca 2004 roku w Minnesocie aresztowano 18 letniego Jeffrey Lee Parsona, którego oskarżono o napisanie wersji B Blaster worma. Person przyznał się do winy i został skazany na 18 miesięcy więzienia.

GEEKWEB - lekki blog technologiczno - rozrywkowy