Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Premiera Gadu-Gadu

Michał Miśko
Opublikowano
Premiera Gadu-Gadu
Premiera Gadu-Gadu 15/08/2000

15 sierpnia 2000 roku zadebiutował komunikator gadu-gadu.

Gadu-gadu, wzorowane na izraelskim ICQ, autorstwa Łukasza Foltyna zadebiutowało 15 sierpnia 2000 roku. Już pierwszego dnia w usłudze zarejestrowało się 100 tysięcy użytkowników. Komunikator w mig zyskał uznanie użytkowników, a charakterystyczny dźwięk dostępności i powiadomienia o nowej wiadomości gg w ciągu kilku lat dobiegał z każdego domu podłączonego do globalnej sieci i jest rozpoznawalny do dziś. GG rosło jak na drożdżach i było pierwszym komunikatorem na świecie użytym do dyskusji na orbicie okołoziemskiej. Do rozmowy pomiędzy użytkownikami gg a kosmonautami Międzynarodowej Stacji Kosmicznej doszło 27 czerwca 2008 roku. Działo się to w 30. rocznicę lotu gen. Hermaszewskiego w kosmos. Od tego momentu trwały także testy tzw. Nowego gadu-gadu, czyli aplikacji wykorzystującej bibliotekę Qt oraz kodowanie UTF-8. Nowe gg zadebiutowało rok później, ale od tamtego momentu stawało się coraz "cięższe" i mniej funkcjonalne, przez co rok po roku traciło użytkowników.

W międzyczasie, bo w 2007 roku, spółka Gadu-Gadu sprzedała swój flagowy produkt grupie Naspers z RPA. Ta z kolei w roku 2015 sprzedała komunikator cypryjskiej Xevin Investments. W czerwcu 2017 roku Xevin podpisało list intencyjny ze spółka Sare, przewidujący przeniesienie własności komunikatora i wszystkiego co się z nim wiąże. GG od lat przechodzi więc z rąk do rąk, co wydaje się w ogóle nie interesować już nikogo, a z pewnością użytkowników, którzy w większości zapomnieli już o polskim pionierze komunikacji internetowej.

 technologia i rozrywka