Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Hashtagi są na twitterze już 11 lat

Michał Miśko
Opublikowano
Hashtagi są na twitterze już 11 lat
Hashtagi są na twitterze już 10 lat 23.08.2007

Dziś mija 11 lat od momentu pojawienia się pierwszego hashtaga na Twitterze. Dziś trudno sobie wyobrazić jakiś wpis pozbawiony tego znacznika.

Hashtagi w przeszłości używane były w różnych językach programowania. W roku 1970 hashtag umieszczony obok symbolu lub liczby oznaczał natychmiastowy tryb adresowania w języku asemblera PDP-11. W języku programowania C hashtag był używany do oznaczania kluczowych słów, które miały być wykonane przez procesor jako pierwsze. Starsi użytkownicy Internetu pamiętają także komunikator IRC w którym hashtagami oznaczano grupy i tematy. Prawdziwą karierę jednak hashtag zawdzięcza serwisowi mikroblogowemu Twitter. Po raz pierwszy użył go, równo dekadę temu, jeden z programistów Twittera Chris Messina  z propozycją, aby w ten sposób tagować wybrane tematy. Podobnie jak w IRC zresztą.

how do you feel about using # (pound) for groups. As in #barcamp [msg]?[

 - napisał Messina na swoim Twitterze 23 sierpnia 2007 roku. 

Jako pierwszy określenia hashtag użył natomiast 26 sierpnia 2007 na swoim blogu Stowe Boyd, publikując wpis Hash Tags = Twitter Groupings.

2 lipca 2009 roku Twitter połączył hashtagi w tweetach z wyszukiwarką słów oznaczonych hashtagiem na Twiterze. Hashtagi zaczęły być używane w stylu pisania postów na Twitterze w latach 2009–2010 podczas zamieszek po wyborach w Iranie, jako że angielskie i perskie hashtagi były użyteczne dla użytkowników Twittera w i poza Iranem. W 2010 roku Twitter przedstawił na pierwszej stronie Tendencyjne tematy pokazując hashtagi, które szybko stają się popularne.

Obecnie hashtag jest czymś więcej niż tylko oznaczeniem tematyki danego wpisu i wykorzystywany jest nie tylko na Twitterze, ale także innych portalach społecznościowych, w blogosferze, serwisach informacyjnych, itp. Jednym z najpopularniejszych hashtagów w historii Twittera jest #ff (followfriday).

Serwis mikroblogowo - społecznościowy Twitter założony został 21 marca 2006 roku przez Jacka Dorseya, Ev Williamsa i Biza Stone'a. d 2013 roku Twitter notowany jest na nowojorskiej giełdzie. 

 technologia i rozrywka