Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

1982: Człowiekiem Roku magazynu Time zostaje.. komputer

Michał Miśko
Opublikowano
1982: Człowiekiem Roku magazynu Time zostaje.. komputer
Człowiekiem Roku magazynu Time zostaje.. komputer /okładka styczniowego numeru Time, 1983

Po raz pierwszy od momentu ustanowienia tytułu Człowieka Roku nagroda ta przypadła... maszynie.

 Maszyna Roku. Tak na początku 1983 roku słynny tygodnik Time zatytułował okładkę pierwszego, noworocznego wydania, w którym jak co roku, począwszy od roku 1927, przyznawał tytuł Człowieka Roku. Decyzję o nadaniu tego tytułu ogłoszono jeszcze przed premierą noworocznego numeru, 26 grudnia 1982 roku. To pierwszy taki przypadek w historii pisma (rok wcześniej tytuł Człowieka Roku otrzymał Lech Wałęsa). Redaktorzy uznali bowiem, że bardziej od Ronalda Reagana czy Margaret Thatcher, którzy nominowani byli do tej nagrody bardziej należy się ona zjawisku, czy w tym przypadku konkretnej maszynie, która miała w przyszłości zrewolucjonizować niemal każdą sferę życia człowieka.

Są takie okazje, kiedy największą informacją w ciągu roku nie jest ta dotycząca pojedynczej osoby, ale procesu, który dotknie całe społeczeństwa i który zmieni wszystkie inne znane nam procesy. Dlatego też, biorąc pod uwagę wszystkie wydarzenia ubiegłego roku na świecie, TIME zdecydował się przyznać nagrodę komputerowi.

- napisano w uzasadnieniu tego wyboru w artykule zatytułowanym The Computer Moves In. W tekście tym czytamy także, że komputer osobisty może być przykładem ogólnego dobra lub wcielonego zła, w zależności od jego wykorzystania, a zastosowania dla komputera podłączonego dodatkowo do sieci mogą w zasadzie być nieograniczone. Już wtedy 80 procent ankietowanych Amerykanów deklarowało pogląd, że w niedalekiej przyszłości komputery w domach będą tak powszechne jak telewizory czy zmywarki. Jak na ironię dziś w Polsce zdecydowanie więcej rodzin posiada chyba komputery, niż zmywarki.

Jeszcze śmieszniejsza w świetle tego, co już w roku 1983 przewidywali Amerykanie, wydaje się być wypowiedź szefa IBM, Thomasa Watsona, który 40 lat wcześniej uznał, że na światowym rynku jest miejsce, być może, na pięć tego typu maszyn... Na usprawiedliwienie ówczesnego szefa IBM nadmienić jedynie trzeba, że w tamtym czasie komputer raczej ni był kojarzony z maszyną, którą można postawić na swoim biurku, ponieważ te które zaczęły się pojawiać miały wielkość domu i ważyły kilkanaście ton.

26 grudnia 1982 roku magazyn TIME ogłosił, że tytuł Człowieka Roku, po raz pierwszy w historii, przypadnie maszynie. W całym 1980 roku w Stanach Zjednoczonych sprzedano 724 tysiące maszyn, które można zaliczyć do grona pc. Rok później liczba ta była już dwukrotnie większa, a w pod koniec 1982 roku czterokrotnie większa. Komputer osobisty IBM-u, czyli słynny PC debiutował na amerykańskim rynku 12 sierpnia 1981.

PS. W roku 1938 Człowiekiem Roku według TIME został Adolf Hitler (jedyny przypadek w historii, kiedy wybrana osoba nie pojawiła się na okładce). Rok później wyróżniono w ten sposób Józefa Stalina (wybrany ponownie w roku 1942).

 

 technologia i rozrywka