Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Powstanie systemu rejestracji domen, dwa lata wcześniej ARPANET przechodzi na TCP/IP

Michał Miśko
Opublikowano
Powstanie systemu rejestracji domen, dwa lata wcześniej ARPANET przechodzi na TCP/IP
Powstanie systemu rejestracji domen, dwa lata wcześniej ARPANET przechodzi na TCP/IP

1 stycznia 1985 powstała internetowa książka telefoniczna. No, przynajmniej coś w tym rodzaju.

Domain Name System (DNS), czyli domenowy system nazw, uruchomiony został 1 stycznia 1985 roku. Różni specjaliści przyjmują różne wydarzenia jako początek istnienia globalnej sieci. Uruchomienie systemu DNS być może do takich nie pretenduje, ale z pewnością jest ważną datą na drodze rozwoju Internetu.

Pierwszą domeną stworzoną za pomocą systemu DNS była domena nordu.com, ale pierwszą faktycznie zarejestrowaną domeną było symbolics.com, zarejestrowane 15 marca 1985 roku.

Aby wytłumaczyć czym jest system DNS można posłużyć się analogią do książki telefonicznej. System ten pozwala w łatwy sposób przetłumaczyć nazwę hosta na adres ip. Łącząc się więc z łatwo zapamiętywalnym dla człowieka adresem example.com łączymy się z przetłumaczonym na adres ip numerem 93.184.216.119. W latach wcześniejszych w sieci ARPANET adresy nadawane były ręcznie w Network Information Center w The Stanford Research Institute. Nadawała je osobiście dyrektor NIC, Elizabeth J. Feinler w godzinach swojej pracy.

Z pewnością do daty narodzin Internetu może pretendować ta z 1 stycznia 1983 roku. Dokładnie dwa lata przed uruchomieniem systemu DNS ARPANET przechodzi z protokołu NCP na używany do dziś protokół TCP/IP. Był to

 technologia i rozrywka