Wydrukuj tę stronę

1946: ENIAC ukończony

Michał Miśko
Opublikowano
1946: ENIAC ukończony
ENIAC ukończony

1 stycznia 1946 roku ukończone zostają prace nad ENIAC, uważanym za pierwszy w pełni elektroniczny komputer w historii.

ENIAC, czyli Electronic Numerical Integrator And Computer konstruowany był od 1943 roku. Jego twórcami byli J.P. Eckert i J.W. Mauchly. Pracę ukończyli 1 stycznia 1946 roku, a ich dzieło uważane jest za pierwszy w pełni elektroniczny komputer.

Konstrukcja ENIACa była bardzo innowacyjna, posiadał on właściwość przetwarzania równoległego oraz oddzielne funkcjonalnie moduły jednostki arytmetycznej i pamięci. Konstruktorzy ENIAC-a opierali się w dużej mierze na konstrukcji Atanasoffa i Berrego, konstruktorów komputera ABC, zbudowanego w Iowa State, który także pretenduje do miana pierwszego w historii. Eckert i Mauchly swoją konstrukcję jednak opatentowali pozbawiając ich jednocześnie palmy pierwszeństwa. Atanasoff walczył przed sądem wiele lat, aż w końcu, w roku 1973, sąd federalny unieważnił patent ENIAC-a i przyznał, że wynalazcą komputera był Atanasoff.

W roku 1975, po odtajnieniu danych brytyjskich, na światło dzienne wyszedł jeszcze jeden projekt. Komputer o nazwie Colossus oraz niemiecka konstrukcja Konrada Zussego, które także pretendują do miana pierwszych. Projektem Colossus kierowali Max Newman i Tommy Flowers, uczestniczył w nim również Alan Turing. Zbudowany został w 1943 roku w brytyjskim ośrodku kryptograficznym Bletchley Park. Konrad Zusse z kolei znany jest z budowy maszyn z1, z2 i z3, ale wszystkie zostały zniszczone w trakcie wojny. Model z4, skonstruowany w latach 1942 - 45 częściowo się zachowała i została na powrót uruchomiona w roku 1950 i używana na Eidgenössische Technische Hochschule ETHZ w Zurychu do obliczeń naukowych.

ENIAC miał masę ponad 27 ton i był wyposażony w blisko 18 tysięcy lamp elektronowych. Zajmował powierzchnię 140 metrów kwadratowych, nie miał pamięci operacyjnej i był programowany początkowo przez przełączanie wtyków kablowych. W późniejszym okresie za pomocą kart perforowanych. Działał 11 lat i został odłączony 2 października 1955 roku.

GEEKWEB - lekki blog technologiczno - rozrywkowy