Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

4 stycznia w historii możnaby nazwać dniem kosmosu

Michał Miśko
Opublikowano
4 stycznia w historii możnaby nazwać dniem kosmosu
Dzień kosmiczny Na zdjęciu Sputnik 1

4 stycznia to trzy ważne daty w historii ludzkości, jeśli chodzi o temat kosmosu.

4 stycznia 1958 roku, po blisko trzech miesiącach na orbicie, pierwszy sztuczny satelita Ziemi, radziecki Sputnik, wchodzi w atmosferę naszej planety i płonie. W swojej misji Sputnik 1 okrążył Ziemię 1440 razy.

Tego samego dnia, ale rok później (4 stycznia 1959). radziecki sonda księżycowa Łuna 1, jako pierwszy obiekt zbudowany przez człowieka, dociera w pobliże księżyca. Łuna została wystrzelona dwa dni wcześniej i była także pierwszym obiektem któremu nadano drugą prędkość kosmiczną i który wydostał się poza grawitacyjne oddziaływanie Ziemi. Misją Łuny było zderzenie z powierzchnią księżyca. To się jednak nie udało i sonda weszła na orbitę okołosłoneczną, pomiędzy Ziemią a Marsem.

4 stycznia w roku 2004 z kolei łazik Spirit (Mars Exploration Rover-A) z sukcesem wylądował na powierzchni Marsa. Jego zadaniem było badanie geologiczne tej planety. Równocześnie z misją Spirit rozpoczęto misję Opportunity. Spirit zakończył swoją misję oficjalnie 24 maja 2011 roku i w trakcie niej dokonano wielu przełomowych badań i obserwacji. Pierwsze kolorowe zdjęcia powierzchni czerwonej planety Spirit przesłał już 6 stycznia 2004 roku. Było to wówczas zdjęcie o najwyższej rozdzielczości, jakie do tej pory udało się uzyskać z powierzchni innej planety. 5 marca 2004 roku NASA ogłosiła, że w trakcie eksploracji skały Spirit znalazł ślady dawnej obecności wody na Marsie. 

 technologia i rozrywka