Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

2007: Premiera iPhone'a i zmiana nazwy Apple

Michał Miśko
Opublikowano
2007: Premiera iPhone'a i zmiana nazwy Apple
2007: Premiera iPhone i zmiana nazwy Apple

9 stycznia 2007 roku swoją premierę miał iPhone. Telefony od tamtej chwili zmieniły się diametralnie.

W tym dniu Apple wymyślił telefon na nowo

9 stycznia 2007 roku w trakcie Macworld w San Francisco, przed ponad 45 tysięczną, widownią Steve Jobs przedstawił iPhone'a. W tym dniu świat telefonów komórkowych zdecydowanie się zmienił. Pierwszy iPhone miał 115 mm wysokości, 61 mm szerokości i miał grubość 11.6 mm. Posiadał 3.5 calowy ekran dotykowy w technologii multi - touch i był pozbawiony klawiatury, co w tamtym czasie było wielką innowacją. Sterowanie nie odbywało się za pomocą rysika, a po prostu palcami. Steve Jobs był wielkim przeciwnikiem używania rysików i twierdził: Po co używać jakiegoś rysika, skoro mamy 10 rysików na swoich dłoniach. Jedną z dodatkowych funkcji iPhone'a, dziś posiada to każdy, nawet najtańszy smartfon, było zastosowanie czujnika zbliżeniowego, który w momencie dotknięcia słuchawki do ucha wyłączał ekran. Pierwszy telefon Apple pracował pod kontrolą innowacyjnego systemu operacyjnego nazwanego iPhone OS. Tuż po premierze iPhone'a akcje Apple wystrzeliły w górę. Telefon wszedł do sprzedaży w czerwcu 2007 roku kosztując 499 dolarów w wersji 4GB i 599 dolarów w wersji 8GB. Sprzedaż wyniosła ponad 6 milionów egzemplarzy. Steve Jobs ogłosił także, że każdy pełnoetatowy pracownik Apple oraz każdy niepełnoetatowy pracownik, który pracuje dla Apple co najmniej rok otrzyma darmowy egzemplarz iPhone'a. Obietnica została spełniona, gdy popyt na telefon po premierze odrobinę spadł.

 W tym samym dniu Steve Jobs ogłosił także zmianę nazwy swojej firmy. Z dotychczasowej Apple Computer, Inc. usunięty został człon Computer. Miało to oczywiście związek z rozszerzeniem działalności Apple na inne, oprócz komputerów, sprzęty elektroniczne.

 

 technologia i rozrywka