Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

1983: Premiera Apple Lisa

Michał Miśko
Opublikowano
1983: Premiera Apple Lisa
Premiera Apple Lisa

19 stycznia 1983 premierę miał komputer Apple Lisa.

Komputer Apple Lisa pojawił się na rynku po ponad trzech latach prac, 19 stycznia 1983 roku. Pierwsze wzmianki o nim sięgają już roku 1978, ale oficjalnie prace nad tym komputerem rozpoczęły się 30 lipca 1979. Szefem projektu został wtedy Ken Rothmuller, ale szybko został zastąpiony przez Johna Coucha, a sam projekt Lisy ewoluował do komputera opartego na graficznym interfejsie, wyposażonego w myszkę i przeznaczonym głównie dla biznesu. Taki też debiutował - pierwszy komputer sprzedawany komercyjnie z graficznym interfejsem systemu operacyjnego oraz myszką.

Zobacz także: Apple rozpoczyna projektowanie komputera Lisa

Pomysł na wykorzystanie GUI oraz myszki zrodził się w głowie Steve'a Jobsa w trakcie wizyty w Xerox Park w 1979 roku. Współzałożyciel Apple postanowił wtedy wdrożyć, będący wtedy jeszcze na etapie bardzo wczesnego projektu, pomysł inżynierów Xerox w swojej firmie w najbliższym projekcie. Sam Jobs z projektu Lisy, za konflikty jakie generował w zespole, został odsunięty jeszcze długo przed premierą. Skupił się wtedy na innym projekcie Apple - Macintoshu.

W momencie premiery Apple Lisa kosztował 10 tysięcy dolarów, pomimo, że wstępnie ustalono cenę na 2 tysiące. Wysoka cena, bardzo mało oprogramowania przeznaczonego na ten komputer, kłopoty sprzętowe i fakt, że w zasadzie rozwiązania zastosowane w tym komputerze wyprzedzały swój czas spowodowały, że nie cieszył się on wielkim uznaniem wśród klientów. Szacuje się, że sprzedano tylko około 100 tysięcy egzemplarzy. Jego produkcję zakończono w 1986 roku, ale rozwiązania, które w nim zastosowano posłużyły w sporej mierze przy projektowaniu wspomnianego Macintosha (1984), który w przyszłości okazał się już znacznie większym sukcesem.

 

 technologia i rozrywka