Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Dzień w którym narodził się Internet

Michał Miśko
Opublikowano
Dzień w którym narodził się Internet
Dzień w którym narodził się Internet 29.10.1969

29 października 1969 roku był dniem, który zapoczątkował Internet.

O sieci ARPANET, która była przodkiem Internetu, jaki znamy obecnie, pisałem już nie raz, chociażby przy okazji wpisu o trzech technologiach wojskowych, które obecnie wykorzystujemy na co dzień. Warto jednak poświęcić osobny wpis, nawet krótki, na upamiętnienie pierwszego, udanego połączenia sieciowego. To wydarzenie zapoczątkowało rozwój sieci i nazwane zostało dniem narodzin Internetu.

Pamiątkowa tablica sławiąca pierwsze udane połączenie wewnątrz ARPANET

Pierwsze, udane połączenie sieciowe wykonano 29 października 1969 roku na uniwersytecie UCLA. Niejaki Charlie Kline, wykorzystując sieć ARPANET, stworzoną pierwotnie w celach militarnych, łącząc się z uniwersytetem Stanforda, zdążył napisać dwie pierwsze litery słowa login zanim połączenie zostało zerwane. Po godzinie prób udało się połączyć ponownie i za drugim razem ustanowić pełne połączenie pomiędzy UCLA i Stanford. Do końca 1969 roku do sieci ARPANET podłączone były zaledwie cztery komputery, ale już w 1971 roku do dołączyły do niej komputery zlokalizowane na Hawajach, a następnie w Wielkiej Brytanii i Norwegi.

Grafika tytułowa pochodzi z filmu Lo and Behold: A communication revolution. Na zdjęciu od lewej Charlie Kline oraz Bill Duval, który odbierał połączenie w ARPANET po stronie Stanford. Z tyłu IMP, czyli interface message processor - maszyna, dzięki której wszystko to stało się możliwe.