Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

W 1981 roku mysz komputerowa wychodzi do ludzi

Michał Miśko
Opublikowano
W 1981 roku mysz komputerowa wychodzi do ludzi
Mysz komputerowa wychodzi do ludzi

Mysz komputerowa, urządzenie z którego korzystamy dziś wszyscy, po raz pierwszy komercyjnie zastosowana została w roku 1981. Wyposażony w nią zestaw Xerox Star 8010 debiutował 27 kwietnia tego roku.

Pierwszy prototyp myszy komputerowej powstał już w roku 1964. Cztery lata później urządzenie o nazwie X-Y Identyfikator pozycji dla systemów wyświetlania zaprezentowane zostało publicznie. Oficjalny patent na mysz, jak swoje urządzenie, ze względu na wychodzący z niego kabel, zwykł nazywać Douglas Engelbart, otrzymał 17 listopada 1970 roku. Już trzy lata później Xerox zastosował mysz  swoim komputerze Xerox Alto, który jednak nigdy nie wszedł do masowej sprzedaży. Rozwiązania jakie były w nim zastosowane wykorzystano jednak w debiutującym w 1981 roku Xerox Star 8010 i to właśnie był pierwszy, komercyjny komputer w którym zastosowano mysz oraz graficzny interfejs użytkownika.

Komputer Xerox nie był jednak rynkowym sukcesem, a mysz musiała poczekać na swoje lepsze czasy. Po raz kolejny pojawia się ona wraz z komputerem Apple Lisa (Steve Jobs po raz pierwszy zobaczył mysz i graficzny interfejs właśnie w laboratoriach Xeroxa) w 1983 roku. Popularność zdobywa jednak dopiero wraz z wydanym w roku 1984 komputerem Macintosh.

 

 technologia i rozrywka