Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Premiera gry Wolfenstein 3D

Michał Miśko
Opublikowano
Premiera gry Wolfenstein 3D
Premiera gry Wolfenstein 3D 5.05.1992

5 maja 1992 roku premierę miała jedna z najgłośniejszych gier komputerowych w historii - Wolfenstein 3D.

5 maja 1992 roku swoją premierę miała gra, która zapoczątkowała nowy rodzaj komputerowych strzelanek - Wolfenstein 3D. To sukces tej gry dał nam później takie tytuły jak Doom, Duke Nukem 3D czy Quake. Wolfenstein 3D był trzecią grą z cyklu pod takim tytułem. Pierwsze dwie gry, z 1981 i 1984 roku, odpowiednio Catle Wolfenstein i Beyond Castle Wolfenstein studia Muse Software, były dwuwymiarowymi grami z rodziny skradanek, wydanymi na platformy Apple II, C64 i Ms-DOS. Prawdziwy sukces przyszedł dla tego tytułu dopiero wraz z 92 rokiem i zupełnie na nowo opowiedzianą (przez id Software) historią zamku Wolfenstein. Niesamowity sukces gry sprawił, że jeszcze w tym samym roku wydano kolejną grę z serii pod nazwą Spear of Destiny. Oba tytuły nie różniły się jednak zbytnio od siebie. Do Wolfensteine'a po raz kolejny powrócono dopiero w 2001 roku za sprawą Return to Castle Wolfenstein, studia Gray Matter Interactive. Dotychczas wydano 12 gier opartych na uniwersum Wolfenstein.

id Software

Firma, która na zawsze zmieniła przemysł gier powstała w 1991 roku. Założyli ją John Romero, Adrian i John Carmack oraz Tom Hall. Pierwszy sukces studia przyszedł wraz z opisywanym Wolfensteinem 3d. Rok po wydaniu Wolfa3d z id wychodzi kolejna legenda - Doom, ale to już temat zupełnie innej historii. To jednak nie jedyne legendy, które stęplował swoim logo id Software. Studio to odpowiedzialne jest za takie mega hity jak Quake czy Rage. id Software zakupione zostało w 2009 roku przez amerykańskie ZenixMax Media.

 

 technologia i rozrywka