Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

83 lat temu powstał pierwszy McDonald's

Michał Miśko
Opublikowano

Słynna obecnie na całym świecie marka swoimi korzeniami sięga roku 1940.

15 maja 1940 roku w San Bernardino w Kalifornii bracia Richard i Maurice McDonald inaugurują działalność pierwszej restauracji spod znaku McDonald's. I chociaż bracia mają już czteroletnie doświadczenie w prowadzeniu podobnego biznesu w mieście Arcadia, gdzie z sukcesami kierowali stoiskiem z hamburgerami, to lokal w San Bernardino jest pierwszym na którym zawisł szyld z ich nazwiskiem.

W menu restauracji McDonald's w momencie startu znalazło się 25 pozycji, a klienci, którzy pod lokal podjeżdżali samochodami obsługiwani byli bezpośrednio w nich przez kelnerów. W roku 1948 bracia McDonald decydują się na reorganizację swojego biznesu, zarówno pod względem wizualnym, jak i organizacyjnym. Od tego momentu klienci obsługiwani są już bezpośrednio przy okienku restauracji, a w sam proces ich obsługi jest zoptymalizowany o tzw. speedee service, czyli procedurę produkcji hamburgerów, która znacznie zmniejszała czas na ich oczekiwanie przez klienta. Od roku 1953 Richard i Maurice McDonald oferują innym przedsiębiorcom zakup ich licencji - najpierw tej dotyczącej procedur związanych ze speedee service, a następnie kompletnej licencji na lokal, wraz z nazwą i wystrojem.

Ekspansja sieci McDonald's przyciąga uwagę przedsiębiorcy Ray'a Kroca, sprzedawcy maszyn do koktajli mlecznych, który przekonuje właścicieli do wyjścia z biznesem na cały kraj. W roku 1961 przedsiębiorczy, ale i przebiegły Kroc, wykupuje udziały braci McDonald w ich własnym biznesie za cenę 2.7 miliona dolarów. Sam natomiast wyprowadza markę McDonald's do niebywałego wręcz sukcesu i znaku towarowego znanego w każdym zakątku świata. O historii Ray'a Kroca opowiada film The Founder.

Obecnie McDonald's jest jedną z największych firm świata i najbardziej rozpoznawalnych. W roku 2018 firma posiadała blisko 28 tysięcy lokali na całym świecie z przychodami sięgającymi 21 miliardów dolarów. McDonald's jest także obecny w popkulturze i... nauce. Będąc doskonałym przykładem zjawiska globalizacji, w ekonomii istnieje nawet pojęcie makdonaldyzacji.

 

 technologia i rozrywka