Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

46 lat temu do kin wszedł film Gwiezdne Wojny

Michał Miśko
Opublikowano
46 lat temu do kin wszedł film Gwiezdne Wojny
1977: Star Wars wchodzi do kin

25 maja 1977 roku do kin wszedł film Star Wars: Nowa Nadzieja (New Hope).

W połowie lat 70. ubiegłego wieku  George Lucas kończy pisać scenariusz nowego filmu o charakterze fantastycznym i zgłasza się z nim do United Artists. Ci odrzucają propozycję finansowania projektu. Lucas wraz producentem Gary'm Kurtzem zgłasza się więc do Universal Pictures. Z tym studiem Lucas współpracował już przy okazji American Graffiti, pierwszego filmu reżysera, który został bardzo dobrze przyjęty i nominowany był do nagrody Oscara w dwóch kategoriach. Koncepcja Star Wars wydaje się jednak włodarzom Universala dziwna i proponują Lucasowi kontynuację American Graffiti i zarzucenie obecnego projektu. Lucas pozostał nieugięty. Wyprodukowanie Star Wars odrzuciło następnie także studio Walta Disneya (ciekawostką jest, że obecnie cała franszyza związana ze Star Wars należy do Disney'a) i ostatecznie Lucasfilm połączył siły z 20th Century Fox. Docenili oni niestandardowe podejście Lucasa do tematu, a sami mieli dobry pomysł na ten film. Reszta jest historią.

Nowa Nadzieja weszła do kin 25 maja 1977 roku i stała sie hitem. Dwugodzinny obraz (plus minuta), którego budżet wyniósł 11 milionów dolarów zarobił na całym świecie 775 milionów dolarów i obecnie plasuje się na 100. miejscu na liście najlepiej zarabiających filmów wszechczasów. Jeśli natomiast liczyć inflację to New Hope zajmuje czwarte miejsce w historii, ustępując jedynie Przeminęło z Wiatrem, Avatarowi i Titanicowi.

George Lucas sam napisał scenariusz do pierwszego filmu z uniwersum Gwiezdnych Wojen i sam go wyreżyserował. Wcześniej zaplanował także wypuszczenie linii zabawek postaci występująych w filmie, ale to już zupełnie inna historia..

Druga częśc filmu, Imperium Kontratakuje debiutowała w roku 1980. Oryginalną trylogię kończył obraz Powrót Jedi, który swoją premierę także miał 25 maja w roku 1983.

 

 technologia i rozrywka