Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

31 lat temu opublikowano pierwsze wydania komiksów TM-Semic

Michał Miśko
Opublikowano
31 lat temu opublikowano pierwsze wydania komiksów TM-Semic
30 lat temu opublikowano pierwsze wydania komiksów TM-Semic

31 lat temu w kioskach zadebiutowały pierwsze komiksy Marvela, które w Polsce wydawane były przez TM-Semic.

Wydawnictwo TM-Semic powstało późną wiosną. 1 czerwca wydano w Polsce pierwsze zeszysty komiksów The Amazing Spider-Man oraz The Punisher, które oryginalnie w Stanach Zjednoczonych wydawało wydawnictwo Marvel. Od tego wydarzenia minęło właśnie 31 lat.

Jedno z wydań komiksu Superman, nr 1 z roku 1992. Zwróćcię uwagę na cenę zeszytu, 11,5 tysiąca złotych

Do Spider-Mana oraz Punishera w grudniu 1990 dołączyli bohaterowie DC Comics, Superman oraz Batman. Łącznie zeszytów z przygodami Człowieka Pająka opublikowano 102, Punisher doczekał się 54 numerów, Superman i Batman dotrwali do 82 numeru (komiksy wydawane były w cyklach miesięcznych). TM-Semic w ciągu 13 lat swojej działalności wydało 930 publikacji. Oprócz wymienionych bohaterów były to także komiksy z przygodami X-Menów, Wojowniczych Żółwi Ninja, GI. Joe, Power Rangers, Conana czy Green Lantern, ale także takie tytuły jak Czarodziejka z Księżyca, Alf, Muminki czy Tom and Jerry.

W roku 1997 zakończono, po wydaniu 53 zeszytów, komiksu X-Men i była to pierwsza zapowiedź tego, że na rynku zaczyna dziać się źle. TM-Semic w tamtym czasie dodało do swojego portfolio nowe tytuły oraz okolicznościowe albumy z naklejkami na licencji firmy Panini oraz czasopisma o tematyce sportowej (ProBasket) i ezoterycznej. W roku 2002 TM-Semic zmieniło nazwę na Fun Media i próbowało wskrzesić zainteresowanie komiksami z udziałem Spider-Mana. Problemy organizacyjne, zmiany na rynku wydawniczym i brak środków finansowych ostatecznie doprowadzają do zakończenia działalności wydawnictwa w czerwcu 2003 roku.

 technologia i rozrywka