Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Firmy nie lubią Windows 11

Michał Miśko
Opublikowano

Przeprowadzona przez firmę Lansweeper ankieta wskazuje, że korporacyjne działy IT nie lubią Windowsa 11. Najnowszy system Microsoftu jest zainstalowany na mniejszej liczbie ankietowanych komputerów, niż starusieńki Windows XP.

Zaskakujące są wyniki ankiety przeprowadzonej przez firmę Lansweeper. Spośród 10 milionów urządzeń w firmach, które poddane zostały badaniu na jedynie 1,44 procenta z nich działa najnowszy system operacyjny Microsoftu. Lepszy wynik osiągnął nawet dwudziestoletni i nie wspierany już Windows XP, który wciąż zainstalowany jest na 1,71 procencie maszyn. W badaniu udział wzięły firmy, które łącznie zadeklarowały używanie ponad 10 milionów komputerów.

Grafika przedstawia statystyki użycia systemów operacyjnych Microsoftu w firmach

Najpopularniejszym systemem na komputerach firmowych jest Windows 10. Dziesiątki używana jest na ponad 80 procentach komputerów. Kolejne miejsce, z wynikiem 4,7 procenta zajmuje, też już nie najnowszy, Windows 7. Lansweeper zapytał również swoich ankietowanych co sprawia, że najnowszy system Microsoftu jest zainstalowany na tak małej liczbie komputerów firmowych. Odpowiedź była dość ciekawa. Zdecydowana większość ankietowanych odpowiedziała, że komputery w firmie nie spełniają wymogów technicznych, które postawił Microsoft do instalacji najnowszego systemu operacyjnego. Jedynie 44 procent z badanych sprzętów pozytywnie przeszło weryfikację wymagań pod względem procesora. 

Nieco inaczej wygląda sprawa użytkowania Windowsa 11 na komputerach używanych przez graczy. Comiesięczna ankieta Steam podaje, że Windows 11 zainstalowany jest na 16,84 procentach maszyn użytkowników tej platformy (dane z marca). W stosunku do lutego to wzrost o 1,25 procenta. Statystyki pokazują, że Microsoft raczej nie ma co liczyć na dwucyfrowe miesięczne wzrosty, takie, jakie miały miejsce w przypadku premiery Windowsa 10. Wtedy instalacja nowego systemu i przenosiny z Windowsa 7 lub nielubianej powszechnie ósemki były dość imponujące.

 

 technologia i rozrywka