Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

EVGA kończy z kartami graficznymi

Michał Miśko
Opublikowano

EVGA nie wyprodukuje już kart GeForce z serii 40. Znany producent wycofuje się z rynku kart graficznych.

EVGA, słowami swojego szefa, informuje o końcu współpracy z NVidią i zakończeniem produkcji układów graficznych do kart. Zakończenie współpracy to pokłosie słabych relacji obu tych firm, jednak EVGA nie będzie współpracować w tej kwestii ani z AMD, ani z Intelem. Firma wycofuje się po prostu z rynku kart graficznych. 

Powodem decyzji na zakończenie współpracy są również niestabilności, jakie dotykają ten rynek. EVGA, oraz inni producenci płyt głównych i układów GPU, nie są w tak dobrej sytuacji jak np. Nvidia. Pierwotny boom na karty graficzne, a następnie trzęsienie ziemi na rynku kryptowalut sprawiły, że podmioty takie jak EVGA nie są w stanie zamortyzować wcześniejszej polityki tak dobrze, jak producenci kart. Szef EVGA twierdzi, że jego firma traci setki dolarów na każdej sprzedanej karcie RTX 3080 i RTX 3090.

Decyzja o opuszczeniu rynku kart nie przyszła jednak nagle. Przedstawiciele EVGA informowali o swojej nadchodzącej decyzji szefostwo Nvidii już w kwietniu tego roku, po bezowocnych negocjacjach w sprawie dalszej współpracy. Założyciel EVGA, Andrew Han, nie wspomina współpracy z Nvidią dobrze i twierdzi, że jej zakończenie nie jest podyktowane finansowo, a raczej jest to kwestia zasad. Opuszczenie rynku GPU oznacza również, najprawdopodobniej, zwolnienia wewnątrz EVGA.

 

 technologia i rozrywka