Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Z iPhone'em lepiej nie iść do wesołego miasteczka

Michał Miśko
Opublikowano

W nowej serii zegarków oraz iPhone'ów istnieje funkcja, która wykrywa możliwość uczestnictwa w zdarzeniu drogowym. Okazuje się, że nowe urządzenia Apple mogą automatycznie wzywać pomocy np. w trakcie przejażdżki na rollercoasterze.

Przedstawione na początku września nowe zegarki Apple oraz nowe iPhone'y wyposażone zostały w funkcję tzw. detekcji kolizji. Urządzenie ma za zadanie wykryć wstrząs spowodowany prawdopodobnie udziałem w zdarzeniu drogowym i wezwać automatycznie pomoc. Okazuje się, nie pierwszy raz zresztą, że technologia bywa nieprecyzyjna i, jak donosi Wall Street Journal, detekcja kolizji może włączyć się np. w trakcie przejażdżki na rollecoasterze.

Z takim przypadkiem spotkało się kilka osób, bywalców parku rozrywki Kings Island w Ohio. Tamtejsze służby przyznają, że otrzymały aż sześć tego typu automatycznych wezwań z urządzeń Apple, w trakcie, kiedy ich właściciele oddawali się przejażdżce na znajdujących się w parku atrakcjach. Inne doniesienia mówią o automatycznym wezwaniu pomocy jedynie po upadku iPhone'a w samochodzie, w trakcie jazdy. Apple twierdzi, że wciąż pracuje nad tym, aby ich systemy były lepsze.

Nie każde automatyczne wezwanie z urządzenia Apple jest jednak fałszywe. W trakcie fatalnego w skutkach zdarzenia drogowego w Nebrasce, w wyniku którego zginęło sześć osób, detekcja kolizji w iPhonie zadziałała idealnie, a służby pojawiły się na miejscu zdarzenia bardzo szybko. Testerze Wall Street Journal wcześniej donosili również, że nowe urządzenia spod znaku nadgryzionego jabłka nie wykazują przesadnej czułości w tym aspekcie, testując je np. w trakcie tzw. wrak race'ów, czyli wyścigów zdezelowanych samochodów w trakcie których dochodzi do wielu, choć niezbyt gwałtownych, zderzeń.

Według Apple system detekcji kolizji powinien działać jedynie w przypadku wykrycia groźnych i mocnych kolizji drogowych. Urządzenia używają do oceny sytuacji dobiegający z otoczenia dźwięk, zmiany ciśnienia, odczyty z sensorów ruchu oraz z GPS. Po wykryciu potencjalnie niebezpiecznego zdarzenia urządzenie daje użytkownikowi możliwość anulowania alertu lub wezwania pomocy. Jednak w przypadku kiedy użytkownik nie wykona żadnej czynności system wezwie pomoc automatycznie, po upływie 20 sekund.

 

 technologia i rozrywka