Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Apple potwierdza. iPhone dostanie USB-C

Michał Miśko
Opublikowano

Jeden standard ładowania urządzeń przenośnych na terenie Unii obowiązywać będzie od 2024 roku. Apple potwierdziło, że dostosuje się do nowych regulacji i iPhone będzie miał złącze USB typu C.

To jasne, musimy się dostosować - powiedział senior vice president of worldwide marketing Apple, Greg Joswiak. Chodzi o ujednolicenie standardu ładowania urządzeń przenośnych na terenie Unii. Na początku października nad nowymi regulacjami głosowali europosłowie, w miniony poniedziałek na takie rozwiązanie przystały wszystkie państwa członkowskie.

Złącze USB typu C może być montowane w iPhone'ach już w przyszłym roku, głosił niedawny raport CNBC. Jeśli Apple zastosowałoby to rozwiązanie już w iPhonie 15 oznaczałoby to w praktyce ujednolicenie USB-C na całym świecie. Dotychczas iPhone korzystał wyłącznie ze swoich standardów.

Unia Europejska zajęła się na poważnie tematem standardu ładowania smartfonów już w lutym 2020 roku. Przegłosowano wtedy odpowiednią rezolucję. Podobne rozwiązania dyskutowane były jednak na terenie UE już od dekady. Powodem wzięcia na tapet takiego pomysłu był plan zmniejszenia ilości wytwarzanych w Europie elektrośmieci. 

Nowe rozwiązania na terenie zjednoczonej Europy mają dotyczyć wszystkich producentów, w tym Apple, które od zawsze stosuje własne rozwiązania. Firma z Cupertino ruch Komisji Europejskiej, jak nietrudno zgadnąć, ocenia negatywnie, twierdząc, że zatrzyma to innowacje i spowoduje w efekcie szkodę dla użytkowników. Apple przy okazji przypominało już kilka miesięcy temu o swoich zapewnieniach z zeszłego roku, że do roku 2030 firma chce osiągnąć neutralność klimatyczną. 

Zdaniem oficjeli europejskich opsisywane rozwiązania pozwolą zredukować ilość elektrośmieci o 11 tysięcy ton rocznie. Nowe prawo ma obowiązywać na terenie Unii, ale również na terenie Irlandii Północnej (która została w  obrębie jednolitego rynku towarów UE), zgodnie z zapisami umowy brexitowej. Nie będzie jednak obowiązywać na terenie Wielkiej Brytanii, która, na ten moment, nie przewiduje podobnego ruchu i nie ma obowiązku dostosowywania się do standardów UE (UK jest poza jednolitym rynkiem towarów UE).

Oprócz telefonów i tabletów jeden standard ładowania USB-C dotyczyć będzie czytników e-booków, myszek i klawiatur, urządzeń GPS, słuchawek, kamer, konsol przenośnych i głośników bezprzewodowych.

 

 technologia i rozrywka