Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Amerykańskie służby odzyskały miliardy w bitcoinach, które haker ukradł handlarzowi narkotyków

Michał Miśko
Opublikowano

Amerykański Departament Sprawiedliwości ujawnił dziś przechwycenie ponad 3 miliardów dolarów w bitcoinach, które w 2012 roku skradziono z Silk Road, internetowego bazaru z bronią i narkotykami.

Amerykański Departament Sprawiedliwości przyznał dziś, że w zeszłym roku odzykano ponad 3 miliardy dolarów (3,36 mld dol. - przy obecnym kursie wartość odzyskanych bitcoinów to jedynie 1,1 miliarda dolarów) w kryptowalutach, które pochodziły z kradzieży. I to z kradzieży nie byle jakiej, bo z Silk Road, czyli internetowego bazaru na którym, w darknecie, kupić można było, między innymi, miękkie i twarde narkotyki, ale również broń lub zlecić płatne zabójstwo.

Ponad 50 tysięcy bitcoinów, które przejęli śledczy, ukrytych było na urządzeniach, które z kolei schowane były głównie w sejfie pod podłogą, ale również ukryte w... puszce w łazience. Zatrzymany mieszkaniec stanu Georgia, James Zhong, przyznał się do kradzieży opisywanych środków w 2012 roku z systemów sklepu internetowego Silk Road. Kradzież była możliwa z wykorzystaniem luki w systemie płatności, który wykorzystywał sklep.

Biorąc pod uwagę wartość kryptowalut z chwili zatrzymania to druga, co do wartości, taka akcja służb w Stanach Zjednoczonych. Liderem jest przejęcie kryptowalut o wartości ponad 4 miliardów dolarów, skradzionych w 2016 roku z giełdy Bitfinex.

Silk Road

Zobacz również: Szansa, że nas złapią jest niewiarygodnie mała. Od uruchomienia Silk Road minęło 11 lat

Ross Ulbricht, założyciel Silk Road, był jednym z najbardziej poszukiwanych przestępców komputerowych w całych Stanach Zjednoczonych. Jego medialna kariera rozpoczęła się od artykułu Adriana Chena w serwisie Gawker. Chen wpadł na trop Silk Road siedząc w kawiarni i przeglądając Internet. Nie mógł uwierzyć swoim oczom, kiedy przeczytał o stronie na której kupić można trzysta czterdzieści trzy rodzaje narkotyków. Ulbricht był tak pewny siebie, swojej anonimowości oraz swojego dzieła, że udzielił nawet Chenowi wywiadu, nie omieszkując nawet zawrzeć w nim libertariańskiego przekazu. Artykuł Adriana Chena ukazał się 1 czerwca 2011 roku. Od tego czasu Straszny Pirat Roberts był na celowniku służb i najwyżej postawionych polityków Stanów Zjednoczonych. Został ujęty w październiku 2013 roku.

 

 

 technologia i rozrywka