Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

W ubiegłym roku z fabryk Tesli wydano o 40 procent więcej aut, niż rok wcześniej

Michał Miśko
Opublikowano

Ponad 439 tysięcy aut wyprodukowała w ostatnim kwartale roku 2022 Tesla. Z tej liczby wydano ponad 405 tysięcy elektryków, a w całym ubiegłym roku 1,31 miliona sztuk. To najbliższe realnej sprzedaży dane, które mówią o 40 procentowym wzrośnie w tej sferze rok do roku.

Tesla opublikowała dane za ostatni kwartał roku 2022. W ostatnich trzech miesiącach minionego roku Tesla wyprodukowała dokładnie 439 tysięcy 701 sztuk aut. Z tej kwoty 405 tysięcy 278 sztuk opuściło fabrykę i dostarczone zostało do dealerów. Dane dotyczące aut dostarczonych do sprzedawców są najbardziej zbliżone do realnej liczby sztuk sprzedanych. Łącznie za cały rok 2022 Tesla dostarczyła do swoich dealerów 1,31 miliona aut. Dla porównania rok wcześniej było to jedynie 936 tysięcy.

Tesla może pochwalić się wzrostem wydanych samochodów aż o 40 procent, w porównaniu z rokiem 2021. Jednak pomimo takiego wzrostu i tak nie sprostały one przewidywaniom analityków, które były jeszcze śmielsze. Mówiły nawet o sumie 433 tysięcy samochodów. Te opierały się głównie na uruchomieniu dwóch nowych fabryk - w Teksasie i Niemczech. 

Najlepiej wśród modeli tesli sprzedają się Model 3 i Model Y. W sumie fabrykę opuściło ponad 388 tysięcy sztuk tych samochodów. W czwartym kwartale zeszłego roku Tesla oferowała jednak spore obniżki cen i inne promocje w Stanach Zjednoczonych, Chinach i innych krajach w celu pobudzenia popytu. Mimo dość imponujących wyników za 2022 rok cena akcji Tesli spadła w ostatnich 12-stu miesiącach aż o 45 procent.

Część analityków za spadek cen akcji wini... Twittera. Elon Musk sprzedał posiadane przez siebie akcje producenta samochodów elektrycznych o wartości miliardów dolarów, aby sfinansować zakup spółki Twitter. Tym samym Musk został pierwszym na świecie i w historii człowiekiem, który stracił 200 miliardów dolarów. O tyle bowiem, w wyniku zmian cen akcji, stopniał majątek szefa Tesli, SpaceX i Twittera.

 

 

 technologia i rozrywka