Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Polska największym dostawcą terminali Starlink dla Ukrainy

Michał Miśko
Opublikowano

Polska przekazała Ukrainie kolejne 7 990 terminali Starlink, które zapewniają szybki szerokopasmowy Internet na całym świecie. Zostaną wykorzystane w celu wsparcia łączności, świadczenia pomocy medycznej i energetycznej. „Ze względu na zniszczenia infrastruktury krytycznej w wielu miejscach brakuje podstawowych mediów, a część społeczeństwa Ukrainy straciła zupełnie kontakt ze swoją rodziną i najbliższymi. Taki stan utrudnia, a często wręcz uniemożliwia świadczenie pomocy i potęguje stres związany z trwającym konfliktem zbrojnym. Dlatego powstają tzw. Punkty Niezłomności, gdzie obywatele Ukrainy, mogą skorzystać z dostępu do prądu, wody, internetu, czy podstawowej pomocy medycznej” – wyjaśnia Janusz Cieszyński, Pełnomocnik Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa.

Jak poinformował premier Ukrainy, Denys Szmyhal, terminale Starlink trafią do ponad 4 tysięcy punktów pomocy (tzw. Punktów Niezłomności), które są rozlokowane na terenie Ukrainy. Nowoczesny sprzęt satelitarny pozwala na łączność z każdego miejsca na terenie Ukrainy niezależnie od naziemnej infrastruktury, jaka jest tam dostępna. Do odbioru sygnału wystarczy terminal i antena, które w krótkim czasie mogą zostać rozlokowane tam, gdzie są najbardziej potrzebne.

Wspieramy naszych sąsiadów w różnych obszarach, także w zakresie dostępu do szybkiego internetu. Przekazaliśmy Ukrainie prawie 20 tys. terminali, z czego 5 tys. udostępnił Orlen. Polska jest największym na świecie dostawcą tej technologii dla Ukrainy. To realna pomoc, ponieważ zniszczona infrastruktura to brak łączności i dostępu do informacji. Mówimy nawet o sytuacjach zagrożenia życia, gdyż są obszary gdzie nie ma możliwości, by wezwać na pomoc służby ratunkowe – podkreśla minister Cieszyński.

Terminale już teraz są wykorzystywane m.in. w punktach medycznych i szpitalach, a także przez koleje ukraińskie, by pracownicy i pasażerowie mieli stabilną łączność i dostęp do sieci. Dzięki łączności z Internetem można również szybko wezwać służby ratunkowe i śledzić doniesienia z frontu. Bezpłatny dostęp do siecidaje także możliwość nauki zdalnej, dzieci mogą kontynuować edukację, ale też na chwilę oderwać się od trudnej rzeczywistości.

Trwająca wojna to nie tylko kwestie militarne. Rosja od lat podejmuje działania dezinformacyjne, które nasiliły się wraz z wybuchem konfliktu. Równolegle z działaniami militarnymi prowadzona jest wojna w sferze informacyjnej – wojna wymierzona w naród ukraiński. Dziś dobrze wiemy, jak ważna dla wygrania współczesnego konfliktu zbrojnego jest rzetelna informacja, pokazywanie prawdziwej wersji wydarzeń z frontu, czy podejmowanych działaniach obronnych. Tylko tak można rozbroić rosyjską dezinformację, której celem jest wzbudzanie niepokoju w ukraińskim społeczeństwie i podważenie wiary w zwycięstwo – poinformował Pełnomocnik Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa.

Dostęp do Internetu, który zapewniają terminale Starlink, pozwala też osobom pozostającym w Ukrainie skontaktować się z bliskimi przebywającymi za granicą, także w Polsce. Ludzie, którzy skupiają się na walce o swój kraj, mogą upewnić się, że ich rodziny są bezpieczne.

źródło: gov.pl

 

 technologia i rozrywka