Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

OPPO i Nokia podpisały umowę o wzajemnej licencji na patenty 5G

Michał Miśko
Opublikowano

OPPO podpisało globalną umowę o wzajemnej licencji patentowej z Nokią obejmującą standardowe patenty w zakresie 5G i innych technologiach komunikacji komórkowej. Tym samym spór z Nokią został zakończony, a obie strony rozwiążą wszystkie procesy patentowe toczące się we wszystkich jurysdykcjach. Szczegółowe warunki porozumienia są poufne. Umowa dotyczy również marki OnePlus.

W 2022 roku Nokia złożyła pozew przeciwko OPPO, w związku z rzekomym naruszeniem praw patentowych. Chodziło o umowę pomiędzy dwoma firmami, podpisaną w 2018 roku, która wygasła trzy lata później, a dotyczyła dwóch patentów z terenu Europejskiego Urzędu Patentowego. Nokia wniosła cztery sprawy, po dwie w Mannheim i Monachium i wszystkie z nich wygrała. Sądy uznały, że chiński producent, pomimo wygaśnięcia umowy, nadal korzystał z patentów Nokii, dotyczących łączności 4 i 5G, bez zapłaty za licencje. Decyzje sądów zakazywały również sprzedaży urządzeń OPPO na niemieckim rynku. Propozycja niezależnego arbitrażu w tej sprawie miała również zostać odrzucona, donosiły dwa lata temu portale branżowe.

Obecnie obie marki podpisały porozumienie, które kończy opisywany spór.

Porozumienie to odzwierciedla wzajemne uznanie i szacunek dla własności intelektualnej drugiej strony oraz kładzie podwaliny pod przyszłą współpracę pomiędzy OPPO i Nokią. OPPO niezmiennie opowiada się za rozsądnymi opłatami licencyjnymi i długoterminowym podejściem do własności intelektualnej, które wspiera rozwiązywanie sporów poprzez polubowne negocjacje, powiedział po osiągnięciu porozumienia Feng Ying, Dyrektor ds. własności intelektualnej w OPPO.

Jesteśmy zadowoleni z podpisania umowy licencyjnej z OPPO, która odzwierciedla wzajemny szacunek dla własności intelektualnej obu stron oraz inwestycji Nokii w badania i rozwój oraz wkład w otwarte standardy. OPPO jest jedną z wiodących firm na globalnym rynku smartfonów i z niecierpliwością czekamy na współpracę, aby dostarczyć kolejne innowacje użytkownikom na całym świecie. Nowa umowa - wraz z innymi ważnymi umowami dotyczącymi smartfonów, które zawarliśmy w ciągu ostatniego roku - zapewni długoterminową stabilność finansową naszej działalności licencyjnej, zapewnia Jenni Lukander, prezes Nokia Technologies.

 

 technologia i rozrywka