Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Casio obchodzi 50-lecie obecności na rynku

Michał Miśko
Opublikowano

W 1974 roku japońska firma CASIO zaprojektowała jeden z pierwszych na świecie naręcznych zegarków cyfrowych. Był to dla marki i świata zegarków krok milowy. Od tamtego czasu minęło równo 50 lat, a CASIO stało się marką kultową, produkującą zegarki, które zachwycają funkcjonalnością i designem, wyprzedzając, a niekiedy nawet wyznaczając trendy.

Bez Casiotrona QW02, pierwszego zegarka naręcznego Casio wprowadzonego na rynek w 1974 roku, nie byłoby G-Shocka, a świat zegarków cyfrowych i kwarcowych byłby zupełnie inny. Z okazji swoich 50. urodzin Casio wypuszcza na rynek specjalny, nostalgiczny model Casio TRN-50. To prawdziwa gratka dla kolekcjonerów i fanów Casio - jego nakład jest bardzo limitowany i wynosi jedynie 4000 sztuk na cały świat.

Banner reklamujący reedycję zegarka Casiotron

Zanim jednak kilka słów o ikonicznym Casiotronie, warto przywołać historię samej marki CASIO i jej kilku kultowych modeli. Krótki przegląd przez kolejne dekady XX i XXI wieku obrazuje najlepiej, jak CASIO rozwijało się wraz z trendami w modzie, reagując także na zmiany społeczne, technologiczne i kulturowe. Pamiętając zawsze o tym, że technologia się zmienia, ale dobry design pozostaje ponadczasowy.

CASIO zawsze na czasie

Epoka dzieci kwiatów, ruchu flower power i hippisów lat 70. aż wrzała od zmian i rewolucji, także w modzie, więc musiało wydarzyć się coś wyjątkowego - wtedy właśnie, w 1974 roku powstał ikoniczny Casiotron, czyli pierwszy na świecie zegarek naręczny LCD z automatycznym kalendarzem.

Lata 80. w modzie to oversize'owe marynarki i marchewkowe spodnie. Dzięki kultowym filmom, takim jak Flashdance czy Dirty Dancing, uformował się trend pod hasłem “bądź funky i szalony”. To w tej dekadzie pojawił się rewolucyjny zegar kalkulatorowy C-80, nazywany „mikrokomputerem” na nadgarstek. W jego klawiaturze zastosowano technologię komputerową CASIO. To był dopiero wynalazek! W 1984 roku CASIO prezentuje z kolei zaskakującą hybrydę - połączenie cyfrowego i analogowego wyświetlacza. Model AQ-230 z miejsca staje się kultowy. Rok później powstaje z kolei najcieńszy zegarek naręczny na świecie, czyli model „Paperwatch” PELA FS-10. Koperta zegarka i bransoletka wykonane są tu z jednego kawałka. Dzięki lekkości i małym rozmiarom, PELA zyskuje natychmiastową popularność.

W latach 90. czas na techno i hip-hop: modne akcenty zestawiane są teraz z krzykliwymi strojami w jasnych kolorach i butami na platformie w stylu raver lub bardzo szerokimi, luźnymi spodniami dla hiphopowców. To głośne i szalone czasy, które nie oglądają się za siebie! CASIO stawia jak zawsze na technologię i wypuszcza model FKT-100, który dzięki odbiorowi sygnału radiowego, zawsze wyświetla prawidłową godzinę. Ostatnia dekada XX wieku to także modele vintage, takie jak A152G-5, które z miejsca stają się ponadczasowym klasykiem. Typowy, tak lubiany kształt koperty zegarka staje się cechą charakterystyczną CASIO.

XXI wiek witamy futurystycznymi, metalicznymi tkaninami lub w całości w denimie. W pierwszej dekadzie nowego tysiąclecia nosimy modne dżinsy i krótkie topy. W 2021 roku unisexowy, srebrny A168WA urzeka sportowym wyglądem i funkcjami takimi jak stoper, alarm i automatyczny kalendarz. Kilka lat później wznowiony zostaje bardzo nowoczesny jak na tamten czas model kieszonkowego zegarka z kalkulatorem z lat 80., pod nazwą DBC-32D. W 2009 roku powstają z kolei dwa złote modele CASIO ICONIC, które są klasyką vintage - można łączyć je zarówno ze sportowymi, jak i eleganckimi stylizacjami. W każdych okolicznościach zachwycają!

Wszyscy wiemy, że lubimy to, co już znamy. Dzisiejsza moda to zbiór inspiracji i nostalgii z poprzednich dekad. Dlatego w latach 10. XXI wieku CASIO postanowiło przenieść ikony przeszłości w nowe stulecie - narodził się CASIO Vintage i kolekcja ICONS OF OUR TIME, czyli modele, które odzwierciedlają design minionych 50 lat.

Kolekcja CASIO Vintage przenosi design zegarków z lat 70. i 80. do teraźniejszości. Oryginalny projekt CASIO Vintage możemy odnaleźć w teraźniejszych modyfikacjach w czterech kolekcjach - ICONIC, MINI, ROUND i EDGY.

CASIO TRN-50 - ikona powraca!

2024 rok, rok swoich 50. urodzin, CASIO postanowiło uczcić modelem TRN-50. To wyraz hołdu dla pierwszego modelu QW02 sprzed 50 lat, oczywiście ze wszystkimi nowoczesnymi ulepszeniami funkcjonalności. Słynny QW02 był zresztą jak na swoje czasy wyjątkowo nowoczesny - jako pierwszy zegarek na świecie został wyposażony w automatyczny kalendarz z wyświetlaną datą.

Nowy Casio TRN-50 ma obudowę i pasek ze stali nierdzewnej. Jest minimalistyczny i nostalgiczny, doda klasy każdej stylizacji. Posiada szereg ulepszeń technicznych - np. wielopasmową, sterowaną radiowo regulację czasu i połączenie ze smartfonem Bluetooth. Jest wodoszczelny do głębokości 50 metrów. Wyświetlacz w tym modelu wykonany jest ze szkła mineralnego, a dekiel posiada szklaną pokrywę z tym samym trójkątnym emblematem, jak ten wygrawerowany na dekielku QW02.

TRN-50 nie jest pierwszym modelem „TRN”, ponieważ CASIO wskrzesił nazwę i styl Casiotron już w latach 90. XX wieku. Każdy kolejny model jest jednak dopracowywany pod względem funkcjonalności i ulepszeń technicznych, także na pewno warto przyjrzeć się tej nowej odsłonie kultowego “Casiotrona”. Historia zatacza koło, a właściwie kolejne kręgi.

 

Może cię zainteresuje

 technologia i rozrywka