Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Małopolski Urząd Marszałkowski padł ofiarą ransomware

Michał Miśko
Opublikowano

Małopolski Urząd Marszałkowski padł ofiarą ataku typu ransomware. Systemy urzędu są unieruchomione od poniedziałku.

Małopolski Urząd Marszałkowski w poniedziałek, 8 lutego, padł ofiarą ataku ransomware w wyniku którego jego systemy informatyczne zostały sparaliżowane. Choć urząd nie podaje w jaki sposób doszło do kompromitacji systemu, ani z jakim dokładnie oprogramowaniem mamy do czynienia, to najczęściej ransomware atakuje po udanym ataku phishingowym.

Oprogramowanie zaszyfrowało dane dostępne na naszych serwerach, a przestępcy zażądali okupu za przekazanie nam klucza deszyfrującego, jednak stanowczo odrzuciliśmy to ultimatum. Na chwilę obecną nic nie wskazuje na to, żeby doszło do wycieku jakichkolwiek danych z naszych serwerów – powiedział Serwisowi Samorządowemu PAP Dawid Gleń, rzecznik UMWM.

Urząd zgłosił sprawę organom ścigania. Na razie urzędnicy nie podają kiedy będzie możliwy powrót do normalnego trybu pracy. W tej chwili żadne elektroniczne załatwienie sprawy nie jest możliwe.

Phishing i ransomware to jedne z najpopularniejszych obecnie ataków w sieci. Są skuteczne i przynoszą zyski, a więc cyberprzestępcy wciąż sięgają po te proste w gruncie rzeczy metody. Jednym z najgłośniejszych w ostatnim czasie ataków ransomware był ten na amerykańską firmę Garmin. Co ważne i ciekawe zarazem, Garmin nie był samodzielnie w stanie podnieść się po ataku i doszło do zapłacenia okupu o nieujawnionej kwocie. Niemniej mówi się, że było to kilka milionów dolarów. Atak ransomware w Niemczech był pośrednią przyczyną śmierci kobiety. Pacjenta przywieziona do szpitala w Dusseldorfie, ze względu na atak i paraliż systemu informatycznego, została odesłana do innej, oddalonej o 30 km placówki. W transporcie niestety zmarła.

Wszystko co musisz wiedzieć o bezpieczeństwie w Internecie to przygotowany przez Stowarzyszenie Dobra Informacja poradnik dotyczący najczęstszych rodzajów ataków, ich specyfiki i metod zapobiegania. Z poradnika dowiesz się jak zabezpieczyć swoje konta, np. w portalach społecznościowych oraz na czym polegają ataki socjotechniczne i na co narazone w sieci mogą być dzieci.

 technologia i rozrywka