Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Alibaba ukarana potężną grzywną

Michał Miśko
Opublikowano

Chińskie przedsiębiorstwo internetowe Alibaba zostało ukarane grzywną w wysokości 2,8 miliarda dolarów.

Chiński regulator antymonopolowy ukarał przedsiębiorstwo Alibaba rekordową grzywną w wysokości 2,8 miliarda dolarów. Według kontrolerów Alibaba miała stosować praktyki monopolizacyjne.

Grzywna wynosząca 18,2 miliarda juanów, co daje w przeliczeniu 2,8 miliarda dolarów, stanowi 4 procent przychodu firmy za 2019 rok. Alibaba przez kolejne trzy lata musi również sporzadzać raporty i przedstawiać je chińskiemu regulatorowi d.s. monopolu, SAMR. Dochodzenie w sprawie firmy założonej przez Jacka Ma, obecnie jednego z najbogatszych ludzi w Azji, trwało od grudnia zeszłego roku. CEO Alibaby, Daniel Zhang, powiedział CNBC, że wdrożenie zmian, które wymusi swoim orzeczeniem SAMR nie wpłynie istotnie na kondycję firmy.

Pomimo kary już w poniedziałek na giełdzie w Hong Kongu cena akcji Alibaby wzrosła o 8 procent. Jesteśmy zadowoleni, że możemy tę sprawę zostawić już za sobą, powiedział Joe Tsai, executive vice chairman w Alibaba.

Kontrola antymonopolowa rozpoczęła się w Alibabie po tym, jak Jakc Ma w negatywnym tonie wypowiedział się na temat chińskiego rynku finansowego pod koniec października ubiegłego roku.

 technologia i rozrywka