Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Rozpoczął się Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa

Michał Miśko
Opublikowano
Rozpoczął się Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa
Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa

1 października rozpoczął się coroczny Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa.

Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa to inicjatywa organizowana przez Europejską Agencję ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA) oraz Komisję Europejską, która trwa przez cały październik. Głównym jej celem jest podnoszenie wiedzy i świadomości na temat szeroko rozumianego cyberbezpieczeństwa i kierowana jest do wszystkich użytkowników Internetu – zarówno tych, którzy z sieci korzystają zawodowo, codziennie, jak i tych, którzy okazjonalnie odwiedzają wirtualną przestrzeń. Co ważne, cyberbezpieczeństwo stało się szczególnie ważne w czasach powszechnego dostępu i używania smartfonów oraz urządzeń gospodarstwa domowego, które mają dostęp do Internetu.

Tegoroczny Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa poświęcony jest dwóm tematom: Bądź cyberbezpieczny w domu oraz  Pierwsza pomoc, gdy padniemy ofiarą cyberataku. Organizatorom tej inicjatywy zależy na udzielaniu rad, wskazówek i wsparcia co zrobić, gdy padło się ofiarą cyberataku, ale też na temat tego, jak uniknąć niebezpieczeństwa. Pierwszy temat koncentruje się wokół kwestii, jak zapewnić cyberbezpieczeństwo w domu – w tym celu przedstawione zostaną porady, w jaki sposób można zapewnić bezpieczeństwo przy dokonywaniu transakcji w internecie, nawiązywaniu i utrzymywaniu kontaktów online oraz w trakcie pracy lub nauki przez Internet. 

Drugi z nich stanowią wytyczne mające charakter pierwszej pomocy na wypadek cyberincydentu. Celem tego tematu jest zachęcenie obywateli do poszerzenia wiedzy na temat najczęstszych zagrożeń cybernetycznych oraz zapewnienie im porad dotyczących reagowania w przypadku, gdy padli ofiarą oszustw związanych z zakupami w internecie lub gdy złamane zostały zabezpieczenia ich karty kredytowej, rachunku bankowego lub konta w mediach społecznościowych. W formie wywiadów i filmów wideo dostępne będą prawdziwe historie ofiar tego rodzaju przestępstw.

źródło: NASK

Ze strony redakcji Geekweba postaramy się przez cały miesiąc również publikować złote rady cyberbezpieczeństwa i podstawowe porady cyberhigieny, które pozwolą znacznie zredukować swoją podatność na ewentualny atak. Bądźcie czujni!

 technologia i rozrywka