Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Od dziś każdy dorosły Astriak musi być obowiązkowo zaszczepiony na Covid-19

Michał Miśko
Opublikowano

Wszyscy dorośli Austricy muszą od dziś być zaszczepieni przeciwko Covid-19. W przeciwnym razie narażą się na wysokie kary finansowe.

Rada Narodowa Austrii przegłosowała ustawę dotyczącą obowiązku szczepień przeciwko Covid-19 dla wszystkich dorosłych mieszkańców tego kraju w drugiej połowie stycznia. O tym, że szczepienia w Austrii będą najprawdopodobniej obowiązkowe zapowiadano już w listopadzie zeszłego roku. Ustawa o obowiązkowych szczepieniach wchodzi w życie na początku lutego, egzekwowana będzie mogła być w połowie marca. W przypadku, kiedy jakiś dorosły mieszkaniec Austrii odmówi szczepienia, będzie musiał liczyć się z grzywną, nawet do kwoty 3600 euro. Ze szczepienia zwolnią oczywiście jedynie względy medyczne.

W Austrii w pełni zaszczepione jest niespełna 76 procent społeczeństwa. Prawie połowa uprawnionych przyjęło już dawkę przypominającą. Dla porównania, w Polsce w pełni zaszczepione jest tylko 57 procent społeczeństwa, a prawie 27 procent przyjęła dawkę przypominającą.

Obowiązek szczepienia, jak dotąd, wprowadziła Indonezja, już w lutym zeszłego roku, Turkmenistan, dla wszystkich dorosłych powyżej 18 roku życia oraz Mikronezja, państwo na Oceanie Spokojnym, obejmujące większą część wysp Mikronezji (również dla wszystkich dorosłych osób). Statystyki zaszczepionych w tym kraju nie są jednak imponujące. W Indonezji, jak podają statystyki Bloomberga, w pełni zaszczepionych jest jedynie ok. 45 procent społeczeństwa, w Turkmenistanie niespełna 54 procent (brak jest danych dotyczących Mikronezji). W tych krajach może to oznaczać jednak słabszy, niż w krajach UE, dostęp do szczepionek.

 

 

 technologia i rozrywka