Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Korekta w zasadach dotyczących testowania i kwarantanny

Michał Miśko
Opublikowano

Na dzisiejszej, łączonej, konferencji prasowej prezesa Rady Ministrów oraz ministra zdrowia, przedstawiono korektę zasad, między innymi, kwarantanny oraz nowego podejścia do testowania na obecność zakażenia SARS-CoV-2.

W dniu w którym notujemy najwyższy poziom dobowych zakażeń od początku epidemii Ministerstwo Zdrowia opublikowało nową strategię walki z Covid-19, która ma obowiązywać zimą oraz wiosną 22 roku. Zmienia się tak naprawdę niewiele. Skrócony do 7 dni został okres kwarantanny, obecnie obowiązuje wciąż okres 10 dniowy. Od 27 stycznia zmianie ma ulec również system testowania. Tzw. szybkie testy, czyli testy antygenowe, których wynik uzyskujemy do 15 minut, dostępne bez opłaty mają być w aptekach i bez skierowania.

Kolejnym rozwiązaniem jest dalsze zwiększanie bazy tzw. łóżek covidowych, w pierwszym etapie do 40 tysięcy, w drugim do 60 tysięcy, a w trzecim etapie umożliwienie hospitalizacji z powodu Covid-19 w każdym szpitalu w kraju. Zmiany mają dotknąć również pacjentów w wieku powyżej 60 lat, którzy będą musieli zostać przebadani przez lekarza POZ do 48 godzin od stwierdzenia zakażenia Covid-19.

Zmiany, zdaniem ministra zdrowia, spowodowane są wariantem omikron, który zdobywa coraz większy udział w nowych zakażeniach, a jego okres od momentu zakażenia po wystąpienie wyników jest krótszy.

Omikron w Polsce

Wariant Omicron charakteryzuje się 50 mutacjami różniącymi go od pierwotnego SARS-CoV-2, z których 30 mutacji zlokalizowane jest w białku kolca (spike protein), w tym 15 w miejscu wiązania receptora ACE2. Omicron różni się od wariantów alfa i delta w takim stopniu, że powstała uzasadniona obawa ekspertów o skuteczność szczepień przeciw Covid-19 w przypadku zakażenia tym wariantem. Jednocześnie pierwsze obserwacje epidemiologiczne wykazały jego zwiększoną transmisyjność w porównaniu do delty. 

Na początku 2022 roku (do 10 stycznia) odnotowano 177 przypadków wariantu Omicron, zgłoszonych do bazy GISAID EpiCoV z Polski, przy czym udział tego wariantu wyniósł 9,97 procenta wszystkich zgłoszeń z 7 dni, przy dominacji zgłoszeń wariantu delta (89,88 procenta). Obecnie, szacuje się, że wariant omikron może stanowić już 30 procent wszystkich dobowych zakażeń.

 technologia i rozrywka