Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Od dziś obowiązuje krótszy okres izolacji po zakażeniu SARS-CoV-2

Michał Miśko
Opublikowano

Od dziś, 15 lutego, czas izolacji zrównany zostaje z czasem, jaki spędzić trzeba na kwarantannie. Od przyszłego tygodnia do nauki stacjonarnej wracają wszyscy uczniowie. 

Z najważniejszych ogłoszonych w zeszłym tygodniu zmian wymienić należy przede wszystkim skrócenie okresu, jaki pozostać trzeba w izolacji po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2. Dotychczas chory po uzyskaniu pozytywnego wyniku testu pozostawał w izolacji minimum 10 dni. Obecnie okres ten został zrównany z czasem, jaki przebywać należy na kwarantannie, czyli do 7 dni. Tygodniowy okres izolacji zaczyna obowiązywać dziś, 15 lutego. 

Podobną kwarantanną (7 dni) zostaną objęci członkowie gospodarstwa domowego, zamieszkujący z osobą zakażoną. Będą oni objęci kwarantanną tylko do czasu izolacji osoby zakażonej, te zmiany również wchodzą w życie 15 lutego - dotychczas niezaszczepieni współmieszkańcy przebywali na kwarantannie przez 10 dni izolacji współdomownika, a następnie kolejne 7 dni, jeśli nie wykazywali objawów choroby. Osoby w pełni zaszczepione, jak do tej pory, zostają zwolnieni z kwarantanny po uzyskaniu negatywnego wyniku testu.

Grafika przedstawiająca zasady kwarantanny obowiązujące od 21 lutego 2022 roku

Od 11 lutego zniesiona została natomiast całkowicie tzw. kwarantanna z kontaktu, czyli okres, jaki musieliśmy przebywać w miejscu zamieszkania, po kontakcie z osobą zakażoną, która nie jest członkiem naszego domostwa. Minister zdrowia poinformował również, że żadne zmiany nie zachodzą w zasadach kwarantanny dla medyków i służb mundurowych. Siedmiodniową kwarantanną zostaną objęte również osoby wracające z zagranicy, ale wyłącznie ci nie posiadający Unijnego Certyfikatu Covid-19 (od 11 lutego).

Do szkół od 21 lutego wrócą również uczniowie. Okres nauki zdalnej został skrócony, pierwotnie miał trwać do końca lutego. Nie dotyczy to oczywiście uczniów województwa lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego, dla kórych 14 lutego rozpoczęły się ferie zimowe.

 

 

 technologia i rozrywka