Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Sąd nie uznał argumentów Google'a. Rekordowa grzywna podtrzymana

Michał Miśko
Opublikowano

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie uznał argumentów Google i, choć nieco zmniejszył, to utrzymał jednak w mocy rekordową grzywnę dla Google.

4,1 miliarda euro wynosi grzywna nałożona przez Komisję Europejską na Google za wykorzystywanie swojej pozycji do forowania wyszukiwarki Google na urządzeniach z systemem Android. To najwyższa kara, jaką kiedykolwiek wlepiła Komisja. Google póbowało się odwoływać, ale Trybunał Sprawiedliwości podtrzymał decyzję Komisji, choć zmniejszył nieco rozmiar grzywny. Google decyzję sądu UE uznaje za rozczarowującą.

Orzeczenie Trybunału wzmacnia wysiłki Komisji Europejskiej, skierowane przeciwko tzw. big techom, po tym, jak na początku tego roku uchylono grzywny antymonopolowe nałożone na Intel i Qualcomm. 

Google, choć nie zgadza się z werdyktem, to zmieniło zasady związane z koniecznością preinstalacji na urządzeniach z Androidem wyszukiwarki Google oraz przeglądarki Chrome już w 2018 roku, tuż po pierwszej decyzji Komisji Europejskiej. Trybunał wziął to pod uwagę redukując poziom grzywny, ale podtrzymał jej wysoki poziom twierdząc, że jest to znaczące przewinienie względem prawa antymonopolowego.

Komisja Europejska po raz pierwszy zainteresowała się praktykami Google związanymi z systemem Android już w 2015 roku, po skardze grupy FairSearch. 

 

 technologia i rozrywka