Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Dwa banki ukarane przez UOKiK za utrudnianie skorzystania z wakacji kredytowych

Michał Miśko
Opublikowano
Dwa banki ukarane przez UOKiK za utrudnianie skorzystania z wakacji kredytowych
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

BNP Paribas Bank Polska oraz Bank Pocztowy, zdniaem UOKiK, bezprawnie ograniczały w bankowości elektronicznej możliwość złożenia wniosków o wakacje kredytowe, tylko do maksymalnie 2 lub 4, zamiast 8 miesięcy.

Od blisko pół roku konsumenci mogą korzystać z ustawowych wakacji kredytowych. Zgodnie z ustawą o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom od sierpnia 2022 roku do końca 2023 roku konsumentom przysługuje możliwość zawieszenia spłaty maksymalnie ośmiu rat kredytu hipotecznego (w okresach wskazanych w ustawie). Wniosek mogą złożyć w formie papierowej albo elektronicznej, w tym za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Dwa banki, zdaniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, dość skutecznie uniemożliwały swoim klientom skorzystanie z takiej opcji.

UOKiK od początku obowiązywania przepisów o wakacjach kredytowych w ramach prowadzonych postępowań wyjaśniających monitoruje, jak banki o nich informują i je realizują. Konsumenci skarżyli się m.in. na to, że banki uniemożliwiają im wnioskowanie o wakacje kredytowe na jednym formularzu na wszystkie przewidziane prawem 8 okresów. Po wezwaniach Prezesa UOKiK większość banków wycofała się z takich praktyk. Tym, które tego nie zrobiły, Prezes Urzędu postawił zarzuty naruszania zbiorowych interesów konsumentów.

Efektem są wydane właśnie dwie decyzje – wobec BNP Paribas Bank Polska oraz Banku Pocztowego. BNP Paribas początkowo w systemie bankowości elektronicznej umożliwiał złożenie wniosku tylko na 1 lub 2 miesiące III kwartału 2022 roku. Zaniechał tej praktyki dopiero 8 września ubiegłego roku. Natomiast Bank Pocztowy do 17 października zeszłego roku dopuszczał w swoim systemie bankowości elektronicznej jedynie wnioski na zawieszenie maksymalnie 4 rat w 2022 roku, przy czym na jednym wniosku mogły być to wyłącznie następujące po sobie miesiące.

Praktyki BNP Paribas i Banku Pocztowego powodowały niedogodności dla konsumentów, którzy musieli kilkakrotnie składać wnioski i pilnować terminów. Mogły sprawić, że konsumenci zrezygnowali z ubiegania się o zawieszenie spłaty późniejszych rat. Dlatego nałożyłem na oba banki kary finansowe w łącznej wysokości blisko 3 mln zł – powiedział Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

Kara dla BNP Paribas Bank Polska to ponad 2,7 mln złotych, a dla Banku Pocztowego – ponad 230 tys. złotych. Po uprawomocnieniu się decyzji Prezesa UOKiK oba banki będą też musiały opublikować je na swoich stronach internetowych i w mediach społecznościowych.

 

 technologia i rozrywka