Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Alphabet zwolni 12 tysięcy pracowników

Michał Miśko
Opublikowano

Takiego listu od prezesa nie chce otrzymać nikt. CEO Google'a i spółki matki Alphabet, Sundar Pichai, poinformował dziś swoich amerykańskich pracowników, że ze skutkiem natychmiastowym, firma zamierza pożegnać się z 12 tysiącami pracowników. W innych krajach potrwa to nieco dłużej.

Alphabet, czyli spółka matka Google'a, dołącza do gigantów technologicznych, którzy wcześniej zapowiedzieli już zwolnienia. Z Google pożegna się 12 tysięcy pracowników. Kiedy? W Stanach natychmiast. W innych rejonach świata zależnie od lokalnych praktyk i obowiązującego na danym terenie prawa pracy.

Z przesłanej przez CEO Alphabeta i Google, Sundara Pichai'a, wiadomości do pracowników wynika, że w USA liczyć mogą oni na 16-tygodniową odprawę plus dwutygodniówkę za każdy przepracowany na rzecz spółki rok. Przyczyną podjęcia takich decyzji jest oczywiście ogólnoświatowy trend zaciskania pasa w związku z rozkręcającym się kryzysem, wysokimi stopami procentowymi oraz wysoką inflacją. 

Dla porównania Amazon zamierza zwolnić ok. 18 tysięcy pracowników, proces ten rozpoczął się w tym tygodniu. Co ciekawe, pracę tracą w Amazonie nawet osoby zatrudnione przy projekcie Prime Air, czyli dostaw dronami, który zapoczątkowany został 10 lat temu, a na dobre wystartował dopiero w ostatnich dniach grudnia. Z 10 tysiącami zatrudnionych pożegna się z kolei Microsoft. Od momentu przejęcia rządów w Twitterze swoich pracowników sukcesywnie zwalnia też Elon Musk. Do tego stopnia, że nieco później prosił niektórych o powrót. Zwolnienia planuje też Meta. Zuckerberg ogłosił pod koniec ubiegłego roku, że firma pożegna się z ok. 13 procentami swoich pracowników, co stanowi ok. 11 tysięcy ludzi. 

 

 technologia i rozrywka