Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Jutro minie rok od momentu napaści rosji na Ukrainę. Tragiczną sytuację za wschodnią granicą przybliżają dokumenty dostępne w serwisie CANAL+ online

Michał Miśko
Opublikowano

Niepodległościowe walki na wschodzie Europy trwają od dekad. Wiele krajów postsowieckich stara się uwolnić ostatecznie spod rosyjskich wpływów, a stawiany opór doprowadzał niejednokrotnie do aktów przemocy — od brutalnego tłumienia ulicznych protestów, odwetów na poszczególnych działaczach wolnościowych, po wojnę w Ukrainie, której dramat świat ogląda już od roku. Realia życia za wschodnią granicą przybliżają dokumenty dostępne w serwisie CANAL+ online.

Im bliżej rocznicy rozpoczęcia wojny w Ukrainie, tym bardziej zdajemy sobie sprawę, jak wciąż bliski i ważny jest to temat, nie tylko z perspektywy sytuacji geopolitycznej, ale przede wszystkim jej mieszkańców – ludzi i zwierząt. 9 ŻYĆ to poruszający film dokumentalny, który wydarzenia z frontu przedstawia oczami naszych czworonożnych przyjaciół. Kiedy ziemia zaczęła drżeć od rosyjskich bomb, wiele osób uciekało, zostawiając dorobek życia, a także swoje zwierzęta, wierząc, że to jedynie chwilowe i za moment wszystko wróci do normy. Jak wiemy, tak się nie stało, a w gospodarstwach, mieszkaniach, na ulicach i w ogrodach zoologicznych zostały stworzenia, zdane jedynie na siebie.

Wtedy z pomocą ruszyli ukraińscy aktywiści. W dokumencie przedstawiono 9 wyjątkowych historii ludzi, którzy z poświęceniem ratują chore, sparaliżowane, nierzadko agresywne zwierzęta. Wolontariusze śledzą wpisy na grupach na telegramie i ruszają po porzucone czworonogi. Poznamy m.in. historię kota, który przez 4 dni zamknięty był w samochodzie bez wody i jedzenia, ale dzięki poświęceniu ludzi, udało się go uratować.

Premiera filmu dokumentalnego 9 ŻYĆ już jutro (24.02) o godz. 20:00 w CANAL+ PREMIUM oraz następnego dnia w serwisie CANAL+ online.

Ukraińskie miasto Bucza, symbol rosyjskiej agresji z 2022 roku, w którym dokonano niewyobrażalnych zbrodni na ludności cywilnej, powraca do życia w filmie GDY WIOSNA ZAWITAŁA DO BUCZY. To właśnie tu śmierć poniosły setki osób, których ciała spoczywają w masowych grobach, a świadectwa ocalałych wstrząsnęły opinią publiczną. Ci, którzy przeżyli, powracają do miasta, do swoich domów i na nowo próbują odnaleźć się w codzienności. Jednak wojna jest tu wciąż żywa, o czym podczas powrotu pierwszych mieszkańców, brutalnie przypominają ciała zabitych leżące na ulicach oraz zrujnowane domy i mieszkania. To właśnie od pogrzebania bliskich, a wraz z nimi wstrząsających wspomnień, muszą rozpocząć „nowe” życie.

Autorem filmu jest Markus Lenz, niemiecki reżyser, który w swej twórczości historię ludzi opowiada przez pryzmat miejsc z nimi związanych. Tak było w przypadku filmu „Pogranicze” z 2020 roku, w którym sam po trzydziestu latach wrócił nad Nysę i Odrę, by zobaczyć, jak zmieniło się życie mieszkańców polsko-niemieckiego poganiacza. Również w GDY WIOSNA ZAWITAŁA DO BUCZY na pierwszym planie znajdują się ludzie, problemy, z jakimi się zmagają i marzenia, o których nieśmiało mówią: własna kuchnia czy koleżanka w szkolnej ławce.

Na zdjęciu Wołodymir Zełeński

GDY WIOSNA ZAWITAŁA DO BUCZY w piątek 24.02 o godz. 20:45 w CANAL+ PREMIUM oraz następnego dnia w serwisie CANAL+ online.

Symbolem ukraińskiego oporu i odwagi w dobie wojny jest również bez wątpienia prezydent Wołodymyr Zełenski. U progu swej politycznej kariery, były aktor komediowy był przez swoich oponentów traktowany z wyższością. Wielu jego wybór na najwyższy urząd w kraju traktowało niemal jak kolejny żart. Dziś jednak w oczach całego świata jest mężem stanu, który w chwili próby stanął na wysokości zadania. Jego portret ZEŁENSKI stworzyło trzech francuskich filmowców Nicolas Fresco, Arthur Genre i Willy Papa.

Żartem nie był również, choć pewnego komizmu odmówić mu nie można, sposób, w jaki postanowiono pozbyć się innego przeciwnika kremlowskiej władzy. Agenci FSB próbowali uśmiercić Aleksieja Nawalnego trucizną w bieliźnie. Historię tego zamachu opowiada nasycony czarnym humorem dokument NAWALNY- WRÓG PUTINA NR 1, którego reżyserem jest nagrodzony Oscarem Jon Blair.

Walka o wolność na wschodzie to walka tak mężczyzn, jak i kobiet. Wiele z nich z równą co ich bracia, mężowie i ojcowie odwagą chwyciło za broń w obronie swych rodzin. Ich próbę odnalezienia się w zdominowanym przez mężczyzn wojskowym środowisku opowiada dokument CZUŁE WOJOWNICZKI. Reżyserka Marija Stonyte towarzyszy trzem ochotniczkom z Litwy, które po aneksji Krymu przez Rosję postanowiły odbyć dziewięciomiesięczny wyczerpujący trening w położonej na uboczu bazie.

Doświadczenie wojny pozostaje z człowiekiem na zawsze, a każdy dzień staje się kolejną walką – tym razem o powrót do normalności. Opowiada o tym polsko-niemiecka produkcja dokumentalna SYNDROM HAMLETA, której twórcy, nagrodzony Orłem duet Elwira Niewiera i Piotr Rosołowski, podążają za Rosą, młodą ukraińską reżyserką, która chce wystawić Hamleta i podróżując po kraju, szuka swojego głównego bohatera. To historia młodych Ukrainek i Ukraińców z pokolenia Majdanu, którzy przygotowując spektakl, starają się przepracować traumy związane z wojną w Donbasie.

W specjalnej kolekcji CANAL+ online dostępne są również dokumenty: SYNDROM HAMLETA, TRUDNE ROZSTANIE, STREET ART: DZIECIOM W DONBASIE, ROSJA KONTRA ROSJA, BIAŁORUŚ. KRÓTKI SEN O WOLNOŚCI, MOJA WOJNA, UPADEK ZWIĄZKU RADZIECKIEGO.


 

 
 

 technologia i rozrywka