Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Obecny rząd wycofuje się z programu "Laptop dla ucznia"

Michał Miśko
Opublikowano

Obecni czwartoklasiści są pierwszymi i (na razie) ostatnimi uczniami, którzy skorzystali na programie "Laptop dla ucznia".

Dokładnie rok temy rząd Zjednoczonej Prawicy ogłosił program "Laptop dla ucznia", który przewidywał dostarczenie każdemu czwartoklasiście w Polsce komputer przenośny o dobrych parametrach, wystarczający do nauki i prostej zabawy. Nieco później ogłoszono przetarg na te urządzenia do którego zgłosiło się 14 podmiotów, jak w kwietniu 2023 roku informował ówczesny minister cyfryzacji. Na zakup 394 tys. 346 laptopów przeznaczono ponad 1 mld 100 mln złotych. Laptopy trafiły do uczniów we wrześniu. Dziś, więc rok później, już rząd Koalicji Obywatelskiej - Lewicy i Trzeciej Drogi ogłosił, że program nie będzie kontynuowany.

Obecny minister cyfryzacji ogłosił, że po konsultacjach z resortem edukacji postanowiono, że program "Laptop dla ucznia" zostanie zawieszony. W trakcie wspólnej konferencji politycy zapowiedzieli również złożenie zawiadomienia do prokuratury z powodu podejrzenia popełnienia przestępstwa korupcji przy przeprowadzaniu przetargu na urządzenia. 

Mogło dojść do sytuacji korupcyjnych. W związku z tym składamy w trybie niejawnym zawiadomienie do prokuratury, które będzie dotyczyło możliwości popełnienia przestępstwa, powiedział Krzysztof Gawkowski.

Minister cyfryzacji zapowiedział, że "Laptop dla ucznia" w przyszłości zostanie zastąpiony innym programem. "Cyfrowy uczeń" ma być uzgodniony pomiedzy resortami i wypełniać wszystkie niezbędne wymagania dotyczące higieny cyfrowej oraz uwzględnić wymogi stawiane przez UE. Żadne konkrety odnośnie nowego pomysłu jednak nie padły.

Zarzuty dla poprzedniej ekipy rządzącej odrzuca Janusz Cieszyński, który, jako minister cyfryzacji w rządzie Zjednoczonej Prawicy, odpowiadał za program. Przetarg przeprowadzało Centrum Obsługi Administracji Rządowej i był pod osłoną antykorupcyjną CBA, powiedział.

 

 technologia i rozrywka