Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Zamieszanie wokół Spotify

Michał Miśko
Opublikowano

Spotify usunęło albumy Neila Younga po tym, jak ten zażądał tego w proteście przeciwko podcastowi Joe Rogana, jednego z największych gwiazd Spotify. Rogan w swojej audycji szerzy nieprawdziwe informacje na temat toczącej się epidemii.

Joe Rogan, kiedyś znany z prowadzenia amerykańskiej wersji reality show Ryzykanci, a obecnie znany komentator UFC i podcaster, to jedna z największych gwiazd Spotify. Platforma strumieniująca muzykę oraz podcasty w maju 2020 roku przyjęła Rogana umową na wyłączność opiewającą na kwotę 100 milionów dolarów. Ukazujący się trzy razy w tygodniu The Joe Rogan Experience podejmuje różne tematy, ale nierzadko prowadzący dyskutuje ze swoimi gośćmi również o toczącej się pandemii Covid-19. Joe Rogan w swoim programie lubi jednak prowokować i wielokrotnie już szerzył w nim dezinformację, podając po prostu nieprawdziwe informacje. W jednym z odcinków jego gościem był również wirusolog, Robert Malone, który sam o sobie mówi jako o twórcy technologii mRNA. 

Malone nie jest twórcą technologii mRNA. Powstała ona dzięki wysiłkowi setek naukowców na całym świecie, a sam Malone był jedynie jednym z nich, pracujących na to osiągnięcie i osobiście, dzięki swojej pracy, dostarczył jedynie dowodów na to, że mRNA może być pomyślnie transferowany do ludzkiej komórki i skutkować ekspresją białka kodowanego przez mRNA. W trakcie trwania pandemii Covid-19 Malone szerzy jednak szereg całkowicie nieprawdziwych twierdzeń, które niejednokrotnie obalane były już przez innych naukowców, a także zespoły walczące z dezinformacją w sieci. I właśnie przeciwko tej dezinformacji, wiele razy powtarzanej w podcaście Joe Rogana, postanowił zaprotestować Neil Young, który zażądał od Spotify usunięcia swojej muzyki z platformy. Spotify przychyliło się do jego prośby.

Obecnie tą samą drogą idzie inny muzyk, Joni Mitchell, przyjaciółka Younga. W tej kwestii solidaryzuję się z Neilem Youngiem oraz światowymi społecznościami naukowymi i medycznymi, napisała. Na Spotify nie znajdziemy już jej muzyki. Kilka tygodni temu wspólny list w proteście przeciwko dezinformacji wysłało do Spotify 270 naukowców, wykładowców akademickich i lekarzy. Spotify, jak na razie, pozostaje głuche na te apele. Podcast Joe Rogana, który może pochwalić się średnio aż 11 milionami słuchaczy na każdy odcinek, wydaje się niezagrożony. Dustee Jenkins, pełniąca w Spotify funkcję szefowej pionu komunikacji, na firmowym Slacku napisała do swoich współpracowników, że audycja Rogana nie osiągnęła progu usunięcia.

 

 

 technologia i rozrywka