Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Publikujesz nagranie i na tym zarabiasz? Być może będziesz musieć zarejestrować się w KRRiT

Michał Miśko
Opublikowano

Jesli publikujesz własne treści wideo na platformie takiej jak YouTube, TikTok, Twitch, czy Facebook i osiągasz z tego tytułu pewien pułap zarobków to bedziesz podlegać rejestracji w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji.

Jesteś internetowym twórcą. Nagrywasz swoje vlogi lub streamujesz rozgrywki w grze na platformie takiej jak YouTube czy Twitch lub Facebook. Jeśli czerpiesz tego tytułu jakieś korzyści, zarabiasz minimum 1505 złotych brutto, będziesz podlegać rejestracji w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. Do tego bedziesz musieć składać raporty finansowe ze swojej działalności, a w swojej twórczości uwzględniać potrzeby osób z niepełnosprawnościami i zamieszczać ostrzeżenia, jeśli byłyby to materiały nieopdpowiednie dla osób nieletnich. Ma to związek z tzw. podatkiem od VOD.

W zasadzie termin na rejestrację minął wraz z pierwszym dniem lutego, ale KRRiT zapowiada, w związku z pojawieniem się wielu wątpliwości w tej kwestii, najpierw przeprowadzona zostanie kampania informacyjna. Dopiero później możliwe będzie wysyłanie wezwań do uregulowania tego obowiązku do internetowych twórców. Odprowadzenie dodatkowej daniny (podatku od VOD) dotyczyć jednak będzie tylko największych.

Podatek z pewnością nie będzie dotyczył mikroprzedsiębiorców, czyli tych, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych: zatrudniali średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz osiągnęli roczny obrót netto ze sprzedaży usług nieprzekraczający równowartości w złotych 2 mln e uro, powiedziała PAP rzeczniczka KRRiT, Teresa Brykczyńska. 

Obowiazek rejestracji wynika z nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji z 11 sierpnia 2021 roku.

 

 

 technologia i rozrywka