Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe zostały zhakowane [aktualizacja]

Michał Miśko
Opublikowano

W Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym od tygodnia mają nie działać systemy informatyczne. Służba swiązana z niesieniem pomocy się odbywa, ale z pominięciem wszystkim udogodnień, jakie niosą za sobą systemy komputerowe i nowoczesne środki łączności, donosi Niebezpiecznik.

aktualizacja, 21.02.2022, godz. 13:15: Strona LPR wróciła, ale w bardzo ograniczonej, w zasadzie zerowej, funkcjonalności. Natomiast na fanpage'u Lotniczego Pogotowia Ratunkowego pojawiło się oświadczenie w sprawie ataku.

 

W nocy z 13 na 14 lutego w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym miały przestać działać systemy informatyczne, także te kluczowe, służące np. do przesyłania informacji dotyczących szczegółów na temat interwencji. Systemy LPR-u mają nie działać do dziś, a pracownicy i ratownicy pracują z pominięciem wszystkich udogodnień, jakie niosą za sobą nowoczesne systemy komputerowe oraz z użyciem alternatywnych środków łączności, donosi Niebezpiecznik.

Najprawdopodobniej LPR padł ofiarą ataku ransomware. Niestety niewiele więcej wiadomo o całej sytuacji, LPR nie udzieliło dotychczas w tej kwestii żadnych informacji. 

Obserwując rynek cyberbezpieczeństwa dojść można do wniosku, że branża ochrony zdrowia jest obecnie, według wielu metryk, najbardziej zagrożoną na cyberataki. Jednak pomimo wysokiego ryzyka jest to jednocześnie branża, która nie dysponuje skutecznymi procedurami, świadomym personelem, a jednocześnie racuje na przestarzałym oprogramowaniu. W 2020 roku to właśnie branża ochrony zdrowia była jedna z najczęściej atakowanych oprogramowaniem typu ransowmare. Niemal połowa naruszeń bezpieczeństwa danych w latach 2005-2019 dotyczyła branży ochrony zdrowia. Skuteczny atak na jednostkę ochrony zdrowia skutkować może zakłóceniem ciągłości działania, a w przypadku ataków ransomware w grę obecnie, w wielu przpadkach, wchodzi również utrata danych, w tym danych osobowych pacjentów. Statystyki pokazują (2020 rok), że tylko połowa szpitali przeprowadziło kompleksową ocenę ryzyka.

To już drugi sygnał o poważnym incydencie na gruncie cyberbezpieczeństwa w trakcie trwania stopnia alarmowego ALFA-CRP (jego obowiązywanie kończy się 28 lutego o godz. 23:59). Wczoraj media donosiły o poważnych problemach systemów Centr Powiadamiania Ratunkowego. Przejściowe kłopoty z numerem alarmowym 112 pojawiały się również dziś. Incydentów tych nie należy jednak łączyć ze sobą, sugeruje Niebezpiecznik.

 

 

 

 technologia i rozrywka