Wydrukuj tę stronę

405 milionów euro kary dla Instagrama

Michał Miśko
Opublikowano
405 milionów euro kary dla Instagrama

Irlandzki regulator ukarał Instagrama za naruszanie prywatności dzieci.

Grzywna w wysokości 405 milionów euro została nałożona przez irlandzki urząd ds. ochrony danych za naruszenia dotyczące prywatności dzieci, głównie ujawnianie ich adresów e-mail oraz numerów telefonów. To trzecia kara dla Meta, która zapowiedziała już odwołanie się od tej decyzji - oprócz Instagrama dotychczas karano również dwukrotnie WhatsApp. Ostateczną decyzję w opsisywanej sprawie podjęto po dwóch latach dochodzenia.

Zdaniem przedstawicieli serwisu grzywna dotyczy ustawień, które zostały zaktualizowane ponad rok temu. Dotyczy to sytuacji w której dzieci, nieświadomie, zmieniały typ konta na biznesowe, aby w efekcie ujawnić więcej danych na swój temat publicznie. Obecnie Instagram każdemu użytkownikowi poniżej 18 roku życia z automatu tworzy profil prywatny. Powoduje to, między innymi, brak możliwości nawiązania kontaktu osób dorosłych, jeśli nie ich konta nie są śledzone przez dziecko.

To jedna z największych kar dla spółki bigtech nałożona w Europie. Dotychczas grzywnę w wysokości 225 milionów euro nałożono na WhatsApp (także Meta), a luksemburski regulator ukarał Amazon rekordową dotąd kwotą 746 milionów euro.

 

GEEKWEB - lekki blog technologiczno - rozrywkowy