Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Meta znowu ukarana za użycie danych swoich klientów

Michał Miśko
Opublikowano

Meta po raz kolejny ukarana grzywną za wykorzystywanie danych niezgodne z europejskim prawem. Właściciel Facebooka i Instagrama ma teraz trzy miesiące na wdrożenie zmian.

Wykorzystywanie danych niezgodne z unijnym prawem, pomimo uzyskania zgody od właścicieli kont na Facebooku i Instagramie. Za takie przewinienie Meta ukarana została (który to już raz?) grzywną w wysokości 390 milionów euro przez irlandzkiego regulatora ds. ochrony danych. Właściciel platform społecznościowych ma teraz trzy miesiące na wdrożenie zmian, które spowodują zmianę sposobu wykorzystywania danych do wyświetlania reklam swoim użytkownikom.

Spółka jest oczywiście rozczarowana taką decyzją urzędu. Irlandzki UODO twierdzi jednak, że ani Facebook, ani Instagram, nie może zmuszać swoich użytkowników do wyrażenia zgody na wyświetlanie spersonalizowanych reklam. Odwrotnie jak Meta z decyzji irlandzkiego urzędu cieszą się wszyscy działacze na rzecz ochrony danych. Ich zdaniem Meta musi teraz zmienić w sposób kluczowy to, na czym przez lata zarabia największe pieniądze. Tylko w 2021 roku z reklam Meta zarobiła ok. 118 miliardów dolarów.

Nie dalej jak w listopadzie Meta została ukarana przez ten sam urząd grzywną w wysokości 265 milionów euro. Wtedy chodziło o wyciek danych 533 milionów osób z 106 krajów. Pod koniec grudnia z kolei za aferę Cambridge Analytica Meta zdecydowała się zapłacić ugodę w wysokości 725 milionów dolarów. To jedynie trzy z ostatnich kar, jakie zostały nałożone na spółkę kierowaną przez Marka Zuckerberga.

 

 technologia i rozrywka