Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Wielka Brytania rozważa wprowadzenie oficjalnej, cyfrowej waluty

Michał Miśko
Opublikowano

Brytyjskie Ministerstwo Skarbu rozważa wprowadzenie na rynek cyfrowego funta.

W najbliższych tygodniach brytyjskie Ministerstwo Skarbu chce przedstawić projekt wprowadzenia na rynek cyfrowego funta, czyli elektronicznej wersji oficjalnej waluty. W sprawie mają zostać przeprowadzone konsultacje społeczne.

Cyfrowy funt miałby umocowanie prawne wewnątrz, aktualnie dyskutowanej w parlamencie, ustawy FSMB, czyli Financial Services and Markets Bill. 

Słuszne jest poszukiwanie możliwości zastosowania potencjalnie przełomowych technologii, zwłaszcza gdy mamy tak silny sektor fintech i finansowy, powiedział Andrew Griffith. Może to spowodować turbodoładowanie wszystkich branż finansowych, dodał.

Zapowiadane konsultacje mają stanowić część fazy wstępnej, która z kolei ma pomóc Bankowi Anglii i rządowi ustanowić plan działania w tej kwestii na kilka najbliższych lat. Przypomnijmy również, że wielkim fanem elektronicznego pieniądza, także w tej wersji kryptowalutowej, jest obecny premier UK, Rishi Sunak. W kwietniu ubiegłego roku natomiast brytyjska mennica zapowiedziała wydanie pierwszego NFT. Chcemy widzieć w Wlk. Brytanii działające firmy jutra i tworzone przez nie miejsca pracy. A dzięki skutecznej regulacji możemy dać im pewność, której potrzebują, aby myśleć i inwestować w perspektywie długoterminowejmówił wtedy, piastując stanowisko ministra finansów, Sunak.

W związku z planami rządu Griffith zobowiązał się również do zorganizowania co najmniej sześciu okrągłych stołów z przedstawicielami branży kryptograficznej, aby podjete decyzje były najbardziej trafne, jak to tylko możliwe.

Przed powołaniem Sunaka na stanowisko szefa rządu zaufanie do kryptowalut wśród Brytyjczyków słabło. W ankiecie przeprowadzonej wśród 300 brytyjskich założycieli fintechów tylko 9 procent uważało się za lidera w dziedzinie kryptowalut. Prawie 20 procent uważało, że krajowy regulator aktywnie sygnalizuje, że Wielka Brytania nie jest miejscem, w którym można założyć firmę krypto. Urząd Nadzoru Finansowego został również skrytykowany za powolne zatwierdzanie licencji dla takich firm, co spowodowało, że kilka z nich zakończyło działalność i rozpoczęło ją na nowo w innych krajach Europy.

Mimo wszystko Wielka Brytania jest domem dla dość aktywnego rynku kryptowalut. Według danych Chainalysis, aktywa cyfrowe o wartości 233 mld USD zmieniły właściciela od lipca 2021 roku do czerwca ubiegłego roku. 

 

 technologia i rozrywka