Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Pierwszy amerykański stan zbanował TikToka

Michał Miśko
Opublikowano

Całkowity ban, nawet na urządzeniach prywatnych, stał się faktem. TikTok jest zakazany w pierwszym, amerykańskim stanie - Montanie.

Od 1 stycznia przyszłego roku TikTok w stanie Montana w USA będzie w pewnym sensie nielegalny. Odpowiednie prawo stanowe podpisał wczoraj gubernator tego stanu, Greg Gianforte. Według nowego prawa chińska aplikacja narusza pierwszą poprawkę do Konstytucji Stanów Zjednoczonych. Usunięcie TikToka ma być wprowadzone w trosce o dane mieszkańców Montany i ma uchronić ich przed inwigilacją ze strony chińskiego rządu. ByteDance od kilka lat oskarżany jest o przekazywanie danych z aplikacji reżimowi w Pekinie, ale nikt do tej pory nie przedstawił na to twierdzenie twardych dowodów.

Chcemy uspokoić mieszkańców Montany, że ​​mogą nadal używać TikToka do wyrażania siebie, zarabiania na życie i budowania społeczności, podczas gdy my pracujemy nad obroną praw naszych użytkowników, w tym stanie i poza nim, napisali w odpowiedzi na decyzję władz przedstawiciele TikToka.

Nowe prawo stanowe zostało uchwalone stosunkiem głosów 54 do 43. Ustawa nakazuje niemożność ściągnięcia aplikacji chińskiej firmy w sklepach Google Play czy App Store. Nie zakazuje jednak używania jej na tych urządzeniach na których już się znajduje. Wcześniej władze Montany wykluczyły prawnie możliwość instalacji TikToka na urządzeniach służbowych urzędników. Podobnie zrobił cały rząd federalny USA, Komisja Europejska, a także rząd Kanady. O podobnym kroku myślą również polscy urzędnicy, ale, jak na razie, nie zapadły w tym temacie żadne wiążące decyzje. 

Chcąc zerwać z niekorzystnym wizerunkiem TikTok już w 2021 roku zaprezentował transparentną strategię zarządzania danymi w Europie. Opiera się ona na zasadach przechowywania danych lokalnie, minimalizacji przekazywania danych poza region oraz dalszym ograniczaniu dostępu pracowników do danych użytkowników TikToka. Nieco później zaprezentowano również Projekt Clover, który ma wyznaczać nowe standardy w zakresie ochrony danych użytkowników. Wprowadzone zostać mają, według zapewnień, nowoczesne środki wzmacniające już istniejące zabezpieczenia, które dostosują ogólne wymagania do zarządzania danymi do europejskich wytycznych dotyczących suwerenności danych.

 

 technologia i rozrywka