Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

1,6 miliarda złotych kary dla TikToka

Michał Miśko
Opublikowano

Irlandzki urząd ds. ochrony danych osobistych wydał decyzję o nałożeniu na TikTok grzywny w wysokości 345 milionów euro, co daje, po przeliczeniu, kwotę 1,6 miliarda złotych.

Sprawa dotyczy roku 2020 i tego, jak TikTok w tamtym czasie (nie) reagował na potencjalną możliwość naruszenia danych osobowych dotyczących dzieci. Nałożona grzywna jest rekordowa dla Tik Toka, bo wynosi, w przeliczeniu na złotówki, 1,6 miliarda złotych. Grzywnę nałożył irlandzki urząd ds. ochrony danych osobowych (DPC, tamtejszy odpowiednik UODO), na podstawie obowiązującego na terenie UE RODO. Chińczycy, jak można się domyślać, nie zgadzają się z taką decyzją twierdząc, że wdrożyli stosowne zmiany, zanim jeszcze DPC wszczął postępowanie.

Uściślając, irlandzki urząd zarzucił właścicielowi aplikacji, że nowo rejestrowane konta dzieci w wieku od 13 do 17 roku życia, nie były domyślnie ustawione na opcję prywatne, co wiązało się z ich widocznością dla każdego innego użytkownika. To sytuacja od jakiegoś czasu niedopuszczalna, jeśli chodzi o serwisy społecznościowe, takie jak Instagram, czy TikTok właśnie. I nie jest to ostatnie dochodzenie w sprawie ByteDance. inne toczy się w sprawie transferowania danych użytkowników z terenu Unii do Chin.

W maju tego roku podobną grzywną ukarano Metę, właściciela Facebooka oraz Instagrama. Grzywna była dużo wyższa, bo wynosiła 1,2 miliarda euro i dotyczyła kwestii transferu danych użytkowników z UE do Stanów Zjednoczonych. Dla samego TikToka to również nie pierwszyzna. W kwietniu, za to samo przewinienie z 2020 roku, brytyjski urząd wydał decyzję o ukaraniu ByteDance kwotą grzywny w wysokości 12,7 miliona funtów.

 

 

 technologia i rozrywka