Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Nowy atak ransomware na Androida

Michał Miśko
Opublikowano
Nowy atak ransomware na Androida
Nowy atak ransomware na Androida

McAfee podaje, że w sklepie Google Play znajdują się aplikacje zarażone nowym rodzajem złośliwego oprogramowania. Chodzi o nowy typ ransomware, który żąda okupu nie za odblokowanie plików znajdujących się na telefonie, a za nie umieszczenie wszystkich danych z telefonu w sieci.

Android/Ransom.LeakerLocker.A!Pkg, zwany w skrócie LeakerLocker to nowy rodzaj szkodliwego oprogramowania, które specjaliści z McAfee odkryli w aplikach dostępnych w Google Play, Wallpapers Blur HD i Booster&Cleaner Pro. Aplikacje ze złośliwym kodem zostały już usunięte z oficjalnego sklepu Google, a firma szacuje, że mogły one zostać pobrane do 15 tysięcy razy. Aplikacje te, po pobraniu, żądały dostępu do połączeń, wiadomości tekstowych, a także listy kontaktów. Uaktywniony wirus żądał następnie wpłaty pieniędzy za nie upublicznienie danych z telefonu ofiary online.

Takie przypadki wskazują, że już nie tylko aplikacje pobierane na smartphone'a z nieautoryzowanych źródeł mogą być przyczyną kłopotów ze złośliwym oprogramowaniem, ale także te, znajdujące się na potencjalnie bezpiecznej i kontrolowanej platformie, jaką jest Gogle Play. Pojęcie ostrożności zaczyna wchodzić więc na zupełnie nowy poziom.

Tak wygląda ekran po uaktywnieniu się wirusa
Ekran po uaktywnieniu się wirusa LeakerLocker

 

 technologia i rozrywka