Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Masz stronę? Latem Chrome może oznaczyć ją jako niebezpieczną

Michał Miśko
Opublikowano
Masz stronę? Latem Chrome może oznaczyć ją jako niebezpieczną
Masz stronę? Latem Chrome może oznaczyć ją jako niebezpieczną

Od lipca tego roku, jeśli twoja strona nie będzie znajdować się na szyfrowanym połączeniu, Chrome oznaczy ją jako niebezpieczną.

Od lipca, wraz z wydaniem Chrome 68, przeglądarka ta oznaczy wszystkie strony bez szyfrowania jako niebezpieczne. To kolejny krok Google w stronę jeszcze bezpieczniejszej sieci. Google oznacza już niektóre strony bez protokołu https jako niebezpieczne od 2017 roku. Za kilka miesięcy wytyk taki otrzymają wszystkie witryny bez takiego zabezpieczenia. Już w tej chwili prawie 70 procent ruchu na platformach Windows i Android i 78 procent na Chrome OS i Mac używa szyfrowania.

Popularność protokołu https ma jednak także drugie dno. Usypia czujność użytkowników sieci, którzy z automatu przyjmują wszystkie strony zabezpieczone w ten sposób jako w pełni bezpieczne. PhishLabs wskazuje, że obecnie już blisko 25 procent stron wykorzystywanych przez cyberprzestępców do ataków phishingowych używa protokołu https. Z końcem 2016 roku z usługi takiej korzystało zaledwie 3 procent stron nastawionych na oszustwo i wyłudzenie danych, a zaledwie dwa lata wcześniej było to mniej niż jeden procent. Pisałem o tym już we wpisie z początku lutego.

 technologia i rozrywka