Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Polacy, którzy zmienili świat

Michał Miśko
Opublikowano

W dniu Narodowego Święta Niepodległości, oprócz heroicznych postaw rodaków na polach bitwy i walce o niepodległość, warto również wspomnieć o tych, których nazwiska na zawsze zapiszą się w historii świata, jako wielcy innowatorzy.

Niepodległość nierozerwalnie w naszej polskiej świadomości łączy się ze zbrojną walką narodowo wyzwoleńczą. Ale niepodległość ma także inne oblicza. Za jedno z nich niewątpliwie uznać można innowacyjność. Wielkich Polaków, którzy w historii świata technologii i innowacji odcisnęli swój ślad z biegiem historii było wielu. Oto oni i ich opus magnum.

Ignacy Łukasiewicz

Ignacy Łukasiewicz

Jeśli mowa o polskich innowatorach nie sposób nie wymienić Ignacego Łukasiewicza, którego życie przypadło na lata 1822 - 1882. To postać wyjątkowa z co najmniej kilku względów. Łukasiewicz był przedsiębiorcą i farmaceutą. Jako pierwszy na świecie wykorzystał na skalę przemysłową korzyści płynące (nomen omen) z ropy naftowej. Jego dziełem było założenie pierwszej na świecie kopalni tego surowca. Na nim dorobił się sporego majątku, który wykorzystywał, na równie ze swoimi umiejętnościami w swojej działalności społecznej i niepodległościowej. Świat zapamięta jednak Łukasiewicza za jego najważniejsze dzieło. Lampę naftową. To ten wynalazek, z 1853 roku, usprawnił i dosłownie rozświetlił życie ludzi na całym świecie. Pierwszą lampę Łukasiewicz zainstalować w 1854 roku w Gorlicach. Jego wynalazek ustąpił dopiero w obliczu geniuszu Thomasa Edisona, elektryczności i żarówce. Choć i to jest sprawa nieco bardziej skomplikowana, żeby jednoznacznie stwierdzić, że elektryczność równa się Edison.

Kazimierz Żegleń

Kazimierz Żegleń

Wymawiając nazwisko Żeglenia tak naprawdę nic nie przychodzi nam do głowy. Jednak ten urodzony 1869 roku zakonnik Zgromadzenia Zmartwychwstańców jest twórcą materiałów, które zrewolucjonizowały działanie służb i wojsk na całym świecie. Kazimierz Żegleń urodził się koło Tarnopola (wtedy terytoria zaboru austriackiego), ale już w wieku 21 lat wyjechał do Stanów Zjednoczonych i to tam powstały jego najważniejsze wynalazki do których zaliczyć trzeba materiał kuloodporny oraz kuloodporną płytę pancerną. W USA Żegleń założył fabrykę pod nazwą Zeglen Bullet Proof Cloth Co. w której, na masową skalę, produkował kamizelki kuloodporne. Pierwsze modele kamizelek tkane były z najbardziej w tamtych czasach wytrzymałego materiały, czyli jedwabiu. Taka kamizelka impregnowana była następnie kilkunastowarstwową substancją, którą Żegleń także wynalazł samodzielnie. Na pomysł takiego wynalazku Polak wpadł po udanym zamachu na burmistrza Chicago w 1893 roku. W kolejnych latach przy kolejnych projektach kamizelek współpracował z zwanym polskim Edisonem Janem Szczepanikiem. Będąc samoukiem Żegleń opracował również koncept pancernej płyty odpornej na przestrzelenie, a na początku XX wieku opracował również projekt bezdętkowych, nieprzebijalnych opon samochodwych.

Józef Kosacki

Józef Kosacki

Urodzony w 1909 roku Kosacki był porucznikiem saperów Polskich Sił Zbrojnych w czasie II Wojny Światowej. Dzięki swojej przedwojennej pracy w Wytwórni Radiotechnicznej AVA już w trakcie trwania wojny skonstruował ręczny wykrywacz min, który zdobył uznanie Brytyjczyków do tego stopnia, że wszedł on na wyposażenie ich armii. Konstrukcja Kosackiego znacznie przyczyniła się do zwycięstwa w drugiej bitwie pod El Alamein w kampanii afrykańskiej. Jeszcze w trakcie trwania konfliktu wyprodukowano aż 100 tysięcy wykrywaczy na postawie pierwszego projektu Kosackiego. W kolejnych latach projekt udoskonalano. Prototyp ręcznego wykrywacza min Kosackiego znajduje się w Wojskowym Instytucie Techniki Inżynieryjnej (WITI) we Wrocławiu, który, nota bene, nosi imię profesora Józefa Kosackiego. Tytuł profesora nadzwyczajnego przyznano mu w styczniu 1964 roku, uchwałą Rady Państwa, na Wojskowej Akademii Technicznej.

Marian Rejewski

Marian Rejewski

Pozostając w tematyce II Wojny Światowej wspomnieć należy nazwisko polskiego matematyka i kryptologa Mariana Rejewskiego. Cyklometr to wynalezione przez niego urządzenie, które pozwalało już od 1932 roku rozszyfrowywać informacje z niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. To właśnie Rejewski był pierwszym człowiekiem, który odczytał depeszę przesłaną za pomocą Enigmy i początkowo szyfr ten łamany był ręcznie, poprzez wyliczenia tzw. metodą rusztu. W kolejnym etapie opracowano metodę zegarową, a jej autorem był Jerzy Różycki. Niemieckie metody szyfrowania jednak zmieniały się i klasyczne wykonywanie obliczeń przestało być efektywne ze względu na ich czasochłonność. W odpowiedzi na to powstał automatyzujący te obliczenia cyklometr. Marian Rejewski, Jerzy Rózycki i Henryk Zygalski skonstruowali również urządzenie mechaniczno-elektryczne o nazwie bomba kryptologiczna, które na przełomie lat 1939 i 40 posłużyło w części Alanowi Turingowi do skonstruowania bomby Turinga.

Warszawski Instytut Wysokich Ciśnień Polskiej Akademii Nauk

Jeśli masz w domu konsolę do gier wideo którejś z nowszych generacji to najpewniej znajdziesz w niej napęd blu-ray. Swoją nazwę zawdzięcza on diodzie, która takie kolor światła właśnie emituje. Lasery wykorzystywane w napędach konsol bazują na wynalazku naukowców Warszawskiego Instytutu Wysokich Ciśnień PAN z 2001 roku w ramach rządowego programu Rozwój niebieskiej optoelektroniki. Technologia ta oparta jest na metodzie wysokociśnieniowej syntezy azotku galu, która umożliwia otrzymywanie podłoży o bardzo niskiej ilości dyslokacji. Opieszałość Polaków w rozwijaniu wyjątkowego wynalazku wykorzystali jednak Japończycy. Identyczną technologie opracowało Nichia Corp. i zaczęło sprzedawać na całym świecie. Polskim uczonym pozostała wręczona w 2002 roku przez ówczesnego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego nagroda za Najlepszy wynalazek w dziedzinie produktu lub technologii.

 

 technologia i rozrywka