Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Ustawa o aplikacji mObywatel przyjęta

Michał Miśko
Opublikowano

W piątek, 2 grudnia 2022 roku, Komitet Rady Ministrów ds. Cyfryzacji przyjął ustawę o aplikacji mObywatel. Dzięki przyjętym rozwiązaniom cyfrowy dokument będzie mógł być traktowany na równi z tym tradycyjnym.

Podstawowym celem wprowadzanych przepisów, ustawy o aplikacji mObywatel, jest zapewnienie możliwości potwierdzania swojej tożsamości z wykorzystaniem tej aplikacji we wszystkich sytuacjach, w których aktualnie dopuszczalne jest użycie dowodu osobistego.

Dzięki proponowanym zmianom aplikacja mObywatel umożliwi, w szczególności:

  • wygodne korzystanie z dokumentów elektronicznych, które staną się tożsame z dokumentami tradycyjnymi (m.in. dowód osobisty, prawo jazdy, legitymacja studencka, czy Karta Dużej Rodziny),
  • dokonywanie opłat administracyjnych online,
  • otrzymywanie powiadomień push.

mObywatel to cyfrowy portfel na dokumenty – dzięki niej w kilka kliknięć można mieć szybki dostęp do swoich najważniejszych dokumentów, w tym danych i zdjęcia z dowodu osobistego. Aplikacja jest bezpłatna, dobrowolna i bezpieczna, przydaje się w wielu życiowych sytuacjach. Przygotowuje ją zespół NASK.

Jakie dane mozna znaleźć w mObywatelu? Swoje imię (imiona), nazwisko, numer PESEL, datę urodzenia, numer dowodu osobistego, informacje o tym, jaki organ wydał dokument, datę ważności dowodu, informację o płci, imię ojca, imię matki, nazwisko rodowe matki, miejsce urodzenia, informację o obywatelstwie i miejscu zameldowania oraz zdjęcie z dowodu osobistego. Jednym słowem to dane z dowodu i jeszcze więcej.

W mObywatelu znaleźc można również inne dokumenty. Są to:

  • mPrawo Jazdy - cyfrowy dokument z odwzorowaniem Twoich uprawnień do prowadzenia pojazdów. mPrawo jazdy korzysta z aktualnych danych, które znajdują się w rejestrach państwowych.
  • mPojazd, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu.
  • Licznik punktów karnych – w naszej aplikacji w kilka chwil sprawdzić aktualną liczbę swoich punktów karnych.
  • eRecepty - dzięki nim będąc w aptece, wystarczy tylko wybrać w telefonie, którą e-receptę chcecie zrealizować i pokazać farmaceucie ekran telefonu z wyświetlonym kodem QR.
  • Karta Dużej Rodziny (mKDR) - Karta Dużej Rodziny to popularny system zniżek i uprawnień dla rodzin "3+" - zarówno w instytucjach publicznych, jak i w firmach prywatnych. Posiadacze KDR mają możliwość tańszego korzystania z oferty podmiotów m.in. z branży spożywczej, paliwowej, bankowej czy rekreacyjnej.
  • Bilety kolejowe - W mObywatelu możesz wyświetlić bilety zakupione w systemie PKP Informatyka: www.bilkom.pl lub bilet.wielkopolskiebilety.pl.
  • mLegitymacja szkolna/studencka - to tak samo ważne dokumenty jak tradycyjne legitymacje – upoważniają do zniżkowych przejazdów, wejść do kin, czy teatrów.

Skąd wzięły się tam twoje dane? Z rejestrów państwowych - Rejestru PESEL i Rejestru Dowodów Osobistych. Dostęp do tych danych w naszej aplikacji macie tylko Wy. Ich bezpieczeństwo gwarantuje profil zaufany, który jest potrzebny do uruchomienia apki. Dane zapisane w telefonie są zaszyfrowane i podpisane certyfikatem. Certyfikat potwierdza również autentyczność danych. Dostajecie go przy aktywacji aplikacji — jest przypisany wyłącznie posiadacza i jego telefonu.

Obecnie z mObywatela korzysta już ponad 3 miliony Polek i Polaków.

 

 technologia i rozrywka