Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Nowy wariant koronawirusa szybko się rozprzestrzenia

Michał Miśko
Opublikowano

Nowy wariant wirusa SARS-CoV-2, zidentyfikowany pierwotnie w Afryce Południowej i nazwany przez WHO wariantem omikron, rozprzestrzenia się w coraz większej ilości krajów.

Niespełna tydzień temu w bazach danych pojawiła się pierwsza informacja o nowym wariancie SARS-CoV-2. Pierwotnie wykryto go na terenie Afryki Południowej, następnie pojawił się również w Hong Kongu i dośc szybko w Belgii. Wariant, który WHO nazwało mikron, jest już także w Wielkiej Brytanii i Niemczech. Wiele krajów wdrożyło już plany awaryjne, które zakazują lotów z i do Południowej Afryki, ale to ewentualnie opóźni jedynie w nieznacznym stopniu rozprzestrzenianie się nowego wariantu, ale z pewnością go nie zatrzyma.

Na razie WHO wariant omikron dodało do wariantów zainteresowania, obok delty, alfy, bety i gammy. To jedna z najbardziej niepokojących kategorii, oznaczająca, że wariant wirusa może miec potencjał na wywołanie nowej fali zakażeń. Omikron zawiera ponad 30 mutacji kolca (nazywanego również białkiem szczytowym), czyli elementu odpowiadającego za wejście wirusa do komórki docelowej. To znacznie więcej, niż miał wariant delta, który w krótkim czasie stał się dominującym wariantem i spowodował osłabienie skuteczności dostępnych szczepionek. Pfizer i BioNtech, producenci szczepionki Comirnaty, ogłosili już, że omikron jest przedmiotem ich badań. Badanie nowego wariantu ogłosiły również Moderna, Johnson&Johnson oraz AstraZeneca.

Pfizer przewiduje pierwsze dane pochodzące z toczących się badań w ciągu dwóch tygodni. Wtedy najpewniej dowiemy się czy omikron jest wariantem na który nie zadziałają obecnie będące w użyciu szczepionki i czy wymagać będą one przemodelowania. Jeśli taka konieczność zajdzie, Pfizer, według zapewnień, jest w stanie ich dokonać w ciągu sześciu tygodni, a pierwsze partie wysłać w ciagu stu dni od podjęcia takich informacji.

Dziś (28 listopada) w Polsce wykryto ponad 20 tysięcy nowych zakażeń (dane z MZ). Ubiegłej doby zmarło 51 osób u których wykryto zakażenie koronawirusem. Najprawdopodobniej na początu grudnia w naszym kraju rozpocznie się proces szczepienia dzieci od 5 roku życia. Po pozytywnej rekomendacji Europejskiej Agencji Leków szczepionka dla tej grupy wiekowej musi jeszcze zostać zatwierdzona przez Komisję Europejską.

 

 technologia i rozrywka