Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Rozpoczęły się szczepienia dzieci w wieku od 5 lat

Michał Miśko
Opublikowano

Dziś, 16 grudnia, ruszyły w Polsce szczepienia dzieci w wieku od 5 lat. Ministerstwo Zdrowia podaje, że w ciągu pierwszych dwóch dni zapisów rodzice ok. 100 tysięcy dzieci zdecydowali się zapisać je na szczepinie przeciwko Covid-19.

Skierowania dla dzieci w wieku od 5 roku życia aktywne są na Internetowych Kontach Pacjentów od wtorku. Od tego momentu, jak podaje Ministerstwo Zdrowia, ok. 100 tysięcy dzieci zostało już zapisanych na szczepienie przeciwko Covid-19. 

Europejska Agencja Leków pozytywna opinię dotyczącą szczepień dzieci od 5 do 11 roku zycia wydała pod koniec listopada. Bezpieczeństwo i skuteczność szczepionki badano na dzieciach po podaniu im dwóch dawek po 10 mikrogramów każda, czyli ok. jednej trzeciej dawki dla dorosłego pacjenta. Odstęp pomiędzy dawkami jest taki sam i wynosi trzy tygodnie. Odpowiedź immunologiczna organizmu, według oświadczenia firm Pfizer i BioNTech, w przypadku opisywanej grupy wiekowej była bardzo dobra, porównywalna z tą, jaką zaobserwowano wśród osób w wieku 16-25.

Przed szczepieniem dzieci tzw. dawką pediatryczną konieczna jest konsultacja lekarska, inaczej niż w przypadku dorosłych, gdzie kwalifikację na szczepienie może wykonać np. pielęgniarka. Celem kwalifikacji lekarskiej, jak opisano w rozporządzeniu ministra zdrowia, jest maksymalne ograniczenie ryzyka wystąpienia ciężkiego, niepożądanego odczynu poszczepiennego i zagwarantowanie maksymalnej skuteczności szczepienia, a także optymalnego zakresu ochrony w indywidualnej sytuacji zdrowotnej pacjenta. 

Dzieci w wieku powyżej 5 lat szczepi się już, między innymi, w Stanach Zjednoczonych. Pfizer zapowiedział dalsze prowadzenie badań nad bezpieczeństwem i skutecznością szczepionki u dzieci poniżej 5 roku życia.